ŚLADAMI GDAŃSKICH BIAŁORUSINÓW – SPACERY PO MIEŚCIE W DWÓCH JĘZYKACH

Projekt miał na celu przybliżenie mieszkańcom Trójmiasta – zarówno Polakom, jak i Białorusinom – historii mniejszości białoruskiej w Gdańsku. Dla Białorusinów była to możliwość obcowania ze swoją kulturą w nowym miejscu życia. A dla pasjonatów lokalnej historii była to wyjątkowa okazja poszerzyć swoją wiedzę o Gdańsku o wątki białoruskie. Te wątki stanowią prawdziwe białe plamy na historycznej mapie Gdańska. Nie ma o nich wzmianki w większości opracowań historycznych, nie występują także na kursach przewodnickich. Uczestnicy spacerów zostali zatem wyposażeni w wiedzę, którą mogą dalej dzielić się ze swoją rodziną, znajomymi, czy innymi osobami, co prowadzić będzie do wzbogacenia świadomości mieszkańców o wielokulturowym charakterze Gdańska.

 

Najbardziej przydatnym elementem była wiedza przekazana przez prof. Helenę Głogowską. Jest to jedyna osoba posiadająca tak rozległą i encyklopedyczną wiedzę dot. historii białoruskiej diaspory w Trójmieście. Odbiorcy spaceru zyskali wyjątkową możliwość posłuchania tych historii oraz odwiedzenia miejsc, na których Białorusini odcisnęli swoje piętno, choć dziś nie pozostał po tym ślad.

O prowadzącej: 

Helena Głogowska – prezes Białoruskiego Towarzystwa Kulturalnego „Chatka”, białorutenistka, politolożka i badaczka stosunków polsko-białoruskich. Autorka wielu publikacji naukowych i publicystycznych, a także książek: Białoruś 1914-1929. Kultura pod presją polityki, Białorusini na Wybrzeżu Gdańskim. Jest również organizatorem corocznych konferencji naukowych dotyczących przemian kulturowo-cywilizacyjnych Gdyni, a także redaktorem Zeszytów Gdyńskich wydawanych przez Wyższą Szkołę Komunikacji Społecznej.