O czym myślą zabytki? Spacer filozoficzny.

Czy zabytki to coś więcej niż ładny wygląd i ciekawa historia? Nie jest to takie oczywiste, ale są one również manifestacją ducha epoki, w której powstały. Patrząc na nie w odpowiedni sposób, można dostrzec ślady myśli i poglądów, które kształtowały postawy dawnych mieszkańców naszego miasta. Właśnie pod tym kątem przyjrzeliśmy się im w trakcie spaceru po Długim Targu w Gdańsku. Zabytkowy Gdańsk to nie tylko piękny wygląd i wciągająca historia. W tej wspaniałej przestrzeni zostało utrwalone coś jeszcze – myśli, które nurtowały serca i umysły dawnych gdańszczan.

Formuła “spacer filozoficzny” może wydać się zaskakująca, ale jak wyjaśnia pomysłodawca – była to odmiana znanych i lubianych przez gdańszczan spacerów historycznych, ale tym razem uwagę uczestników skierowaliśmy nie tyle na historię miejsca czy biografie mieszkańców, co na poglądy i idee, które inspirowały dawnych mieszczan na tyle, że zostały utrwalone w przestrzeni miasta.

Spacer to najlepszy sposób, żeby poukładać sobie w głowie – mówi Paweł Paniec – każdy z nas doświadcza tego, kiedy mierzy się z jakimś trudnym problemem. Jako ciekawostkę dodam, że od spacerowania właśnie wzięła swoją nazwę jedna z najważniejszych szkół filozoficznych starożytnej Grecji. A zatem, nie tylko doświadczenie własne, ale i wielowiekowa tradycja potwierdzają, że warto rozmyślać, chodząc, a miasto Gdańsk oferuje nam do tego doskonałe warunki.

O organizatorze i prowadzącym:

Paweł Paniec – filozof, animator kultury, edukator, od 2009 r. organizuje inicjatywy popularyzujące wiedzę z zakresu filozofii i lokalnej historii, w tym autorskie cykle warsztatów skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych: Tato, a kto to? (2014-2017, 2021), zMYŚLne zabawy (2018-2019), Dzieciaki – Myślaki (2019), Aluzje gdańskie – bajki filozoficzne (2022). Myśl dojrzała (2015-2018), Mapa myśli (2016); w ostatnim czasie realizował cykliczne wykłady online: Myślimy po polsku – czyli jak? (2020), Gdańsk i jego wartości (2020), Demokracja dla Wszystkich i dla Każdego (2021), Całe złoto Johanna Speimanna (2021), więcej tych o projektach i ich twórcy na: promkultura.org i patrzeimysle.blog