Konferencja Naukowa Trójmiejskich Humanistów – TriHum

TriHum to dwudniowa konferencja naukowa trójmiejskich humanistów skierowana do licealistów. Konferencję, dzięki wsparciu programu Otwarty IKM, zorganizowało III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni (pod opieką Michała Kossa) oraz Barbara Swadzyniak, Maria Kamińska i Hubert Nadziejko.

Na dwa dni Sień Instytutu Kultury Miejskiej stała się miejscem spotkań uczniów i środowiska akademickiego. Uczestnicy konferencji poszerzali swoją wiedzę z różnych dziedzin humanistyki, np. filozofii, literaturoznawstwa, psychologii, sztuki czy etyki rozwoju technologii. Organizatorzy przygotowali program obejmujący szeroki zakres tematów, a do wygłoszenia referatów zaprosili specjalistów z kraju i zagranicy.

Udało się nam stworzyć taką atmosferę, w której uczestnicy nie krępowali się zgłaszać swoich uwag, refleksji, zabierać głos – opowiadają organizatorzy.

W konferencji wzięli udział licealiści z III LO w Gdyni, III LO w Gdańsku, XX LO w Gdańsku, V LO w Gdańsku i II LO w Sopocie. Konferencyjne dyskusje znacznie wykraczały poza wiedzę szkolną. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Dilwyn Knox z University College London. Można też było wysłuchać wykładu dr Gerda Gerharda z Münster Universitat, Mateusza Dyrdy (SR SKALP) oraz prof. dr hab. Ewy Graczyk, prof. dr hab. Małgorzaty Jarmułowicz i dr Iwony Krupeckiej z Uniwersytetu Gdańskiego.

Największym wyzwaniem było dla nas trzymanie się ustalonego harmonogramu wykładów, niektóre się przedłużały. W przyszłości będziemy myśleć o dokładnym jego zaplanowaniu i przewidzeniu tych samych godzin konferencji przy wydarzeniu dłuższym niż jeden dzień – dzielą się swoim doświadczeniem organizatorzy.

Było to pierwsze duże wydarzenie zorganizowane przez młodzież z III LO w Gdyni. W trakcie pracy nad konferencją uczniowie sami zmierzyli się promocją oraz wyzwaniem załatwienia wszystkich formalności związanych z realizacją projektu. Teraz, kiedy opuścili mury szkoły, mają nadzieję, że pomysł TriHum będzie kontynuowany.

Organizatorom innych wydarzeń w ramach Otwartego IKM organizatorzy radzą:

Warto jest mieć wizję planowanej imprezy, wzorować się na dobrych stronach wydarzeń, które już się odbyły, przekładać je na własny projekt. Mieć jasno określoną grupę, do której jest adresowane wydarzenie i zrobić wszystko, by satysfakcjonowało nie tylko organizatora/kę i jego/jej prywatne marzenia, ale większą grupę osób. Trzeba liczyć się z potrzebą kompromisów i otworzyć się na nowe doświadczenia i wiedzę, jaką można wynieść ze współpracy z różnymi osobami i instytucjami.

Na konferencji wystąpili: prof. Dilwyn Knox, specjalista w dziedzinie historii, filozofii i kosmologii renesansowej Europy, języków łacińskiego oraz włoskiego; dr Iwona Krupecka, specjalistka z dziedziny filozofii nowożytnej i filozofią kręgu hiszpańskojęzycznego, laureatka Nagrody „Literatury na Świecie”; prof. dr hab. Małgorzata Jarmułowicz, teatrolog, dramatolog i antropolog widowisk; dr Gerd Gerhadt, prowadzący Akademii Filozoficznej na Münster Universitat, autor niemieckiego podręcznika do filozofii oraz jeden z ojców założycieli Międzynarodowej Olimpiady Filozoficznej; prof. dr hab. Ewa Graczyk, literaturoznawczyni i działaczka społeczna związana z Uniwersytetem Gdańskim; Mateusz Dyrda, lider projektu LEM Mars Rover, pasjonat filozofii w dobie zaawansowanej robotyki.

Organizator: III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni (pod opieką Michała Kossa) oraz Barbara Swadzyniak, Maria Kamińska i Hubert Nadziejko.

Projekt zrealizowany w styczniu 2018 r.