Kolorowe Wiatrakowe – Żuławscy sąsiedzi w Gdańsku

Podczas warsztatów o architekturze regionalnej dzieci miały okazję dowiedzieć się, dlaczego Żuławy nazywa się „Małą Holandią”, jakie są rodzaje i do czego służyły kiedyś wiatraki. Wspólnie z prowadzącą zbudowały ruchome, drewniane modele najbardziej popularnych na Żuławach koźlaków. Dodatkowo warsztaty były możliwością promocji tego regionu, jego historii i zabytkowej infrastrukturze.

Warsztaty poprowadziła specjalistka zajmująca się budownictwem regionalnym – architektka, autorka pracy naukowej o domach podcieniowych i Raptularza Żuławskiego, czyli interaktywnego przewodnika dla dzieci po Żuławach, wykładowczyni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – Marta Koperska-Kośmicka.

O organizatorce i prowadzącej:

Marta Koperska-Kośmicka – dr inż. arch., architektka, adiunkt UMK, autorka książki dla dzieci pt. Raptularz Żuławski (2019). Jej ostatnia monografia „Dom podcieniowy na Żuławach” otrzymała Nagrodę Magellana 2021 – wyróżnienie Magazynku Książki dla najlepszych publikacji turystycznych, I miejsce w Konkursie Literatury Kaszubskiej i Pomorskiej (2021), Wyróżnienie Generalnego Konserwatora Zabytków w Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej w Poznaniu (2021) i wyróżnienie w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką Ministra Edukacji i Nauki i Rektora Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu (2022). Laureatka Nagrody Premiera dla najlepszych polskich doktoratów, stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego (InnoDoktorant, twórca kultury).