Bioróżnorodność i woda w mieście – Gdańsk

Wydarzenie miało na celu przybliżenie tematyki bioróżnorodności w mieście oraz zagrożeń wynikających z tego, kiedy jest zaburzona. Uczestnicy wspólnie zastanawiali się również nad tym, jak można sobie z tymi zagrożeniami poradzić.

Projekt podzielony był na dwie części – spacer badawczy oraz warsztaty.

Uczestnikami byli głównie studenci oraz absolwenci kierunków urbanistycznych. Podczas warsztatów mieli możliwość stworzenia plakatów, które przedstawiają bioróżnorodność ich oczami. Na koniec warsztatów zorganizowana została prezentacja wszystkich dzieł.

Tematyka bioróżnorodności w mieście ważna jest z wielu powodów, m.in. pomaga zmniejszać skutki zmian klimatycznych. Odpowiednie zagospodarowanie terenów miejskich może wpłynąć na przykład na zalewanie niektórych dzielnic Gdańska podczas ulewy. Dzięki takim debatom prowadzonym podczas wydarzenia uczestnicy mieli szansę przygotować się na przyszłe wyzwania zawodowe i poszerzyć swoją wiedzę na temat bioróżnorodności.

O organizatorach:

Zdjęcie przedstawia uczestników warsztatów oraz prowadzących podczas spaceru.

Aleksandra Wrona – doktorantka w Katedrze Gospodarki Przestrzennej i Administracji Samorządowej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Realizuje badania dotyczące urban economics, współczesnych teorii rozwoju miast oraz włączania mieszkańców w procesy decyzyjne. Członkini RSA. Stypendystka NAWA. Odbyła staż naukowy w Rotterdam University of Applied Sciences. Organizatorka różnych wydarzeń akademickich. Prelegentka na licznych międzynarodowych konferencjach i warsztatach, m.in.: w Gran Sasso Science Institute we Włoszech czy Universidad Politécnica di Madrid. Prowadziła zajęcia w ramach Uniwersytetu Dziecięcego. Kierownik projektu badawczego pt.: Gospodarka innowacyjna w świetle idei productive city. Project manager w firmie koordynującej edukacyjne projekty unijne. Redaktor portalu Urbnews.pl. Współautorka i kierownik projektu Młodzi Urbaniści. Hobbistycznie zajmuję się fotografią mobilną.

Michał Kornacki – inżynier architekt, student drugiego stopnia kierunku Architektura na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, członek koła naukowego Hulaj Urban Squad, które zajmuje się szeroko pojętą mobilnością i urbanistyką. Obecnie pracuje nad tematem dyplomu magisterskiego, studiując wiedzę na temat mobilności, suburbanizacji i rozwiązań przestrzenno-funkcjonalnych dla południowych dzielnic Gdańska. Wyróżniony w konkursach na zagospodarowanie terenów ulicy Partyzantów w Gdańsku oraz zagospodarowanie terenów wokół murów miejskich w Pasłęku. Prowadzący warsztaty dla dzieci na temat ekologii w architekturze i urbanistyce w Wejherowskim Centrum Kultury. Od 5 lat organizuje festiwal Open House w Gdańsku i Gdyni i uczestniczy w nim. Uczestnik warsztatów w ramach projektu Młodzi urbaniści o architekturze. Pracownik biura architektonicznego Arch-Deco w Gdyni.