Aalto – z miłości do architektury.

Film pt. „Aalto – z miłości do architektury” to dokumentalna historia życia i twórczości jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów i ikony dizajnu – Alvara Aalto. Opowieść przedstawia kulisy miłości Aalto i jego żony oraz muzy – architektki Aino. Podczas projekcji dowiemy się, jak wyglądała ich wspólna twórczość i jaki wpływ wywarła na całym świecie. Odwiedzimy kultowe budynki, w tym akademik MIT, prywatny dom kolekcjonera sztuki pod Paryżem, pawilon w Wenecji i wiele innych. Głosy ekspertów oraz unikalne materiały archiwalne wzbogacające narrację pozwolą zobaczyć nam wielowymiarowy portret artystów, których pasją była architektura harmonijnie łącząca człowieka z naturą.

Dzięki warsztatom uczestnicy mieli możliwość poznać bliżej postać Alvara i Aino Alto, a także ich życie. Tematyka urbanistyczna okazała się bardzo ważną również w obecnych czasach. Warsztatowicze debatowali o problemach kształtowania się przestrzeni dziś, a także o zawodzie architekta. Rozmawiali o wpływie urbanistyki na ich codzienność, a także o tym, jak wpływa ukształtowanie i organizacja przestrzeni na życie przeciętnego człowieka.

O organizatorkach i panelistkach:

Weronika Mazurkiewicz – architekt i urbanista, adiunkt w Katedrze Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej oraz badacz miast. Od 2016 roku członek Association of European Schools of Planning ( AESOP ). Od 2018 roku jest członkiem Towarzystwa Urbanistów Polskich, a od listopada 2021 Prezesem Gdańskiego oddziału TUP. Od 2018 roku w grupie badawczej konsorcjum pracującym w grancie gospostrateg nad projektem pt. „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków”. Inicjatorka i współorganizatorka poprzednich edycji wydarzenia „Spotkań filmowych z miastem” (1 i 2 edycja wraz z IKMem oraz Wrocławską Fundacją Filmową). Współorganizatorka szeregu wydarzeń dotyczących kwestii miejskich o charakterze animacyjnym, naukowym oraz edukacyjnym, w tym np. konferencji i warsztatów w Ljubljanie (PUBLIC SPACES FOR LOCAL LIFE / Shared values in diversified urban communities as a foundation for participatory provision of local public spaces, 23-27 May 2017, Ljubljana Slovenia), czy gry miejskiej na Freecity festival, Gdańsk 2017. Odbyła staże badawcze w kilku instytucjach badawczych w tym University of Ljubljana, University of Technology of Wiena, University of Lisbon. Jako architekt pracowała m.in. w Karlsruhe w Niemczech (baurmann.dürr architekten), Warszawie (IN- VI) i Gdańsku (GRAPH 31, Primes Sp. Z. o. o.). Jej teksty ukazują się w publikacjach polskich i zagranicznych.

Małgorzata Kostrzewska – adiunkt w Katedrze Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, ekspert metodyk w Centrum Nowoczesnej Edukacji na Politechnice Gdańskiej, Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Zarządu Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Urbanistów Polskich, opiekun Koła Naukowego Studentów Architektury „Hulaj Urban Squad”. W swojej pracy dydaktycznej i naukowo-badawczej zajmuje się edukacją architektoniczno-urbanistyczną, również dzieci, problematyką sportu, rekreacji i aktywności fizycznej w przestrzeni miejskiej, rolą sportu i rekreacji w procesie integracji i włączenia społecznego mieszkańców miast, zrównoważoną i aktywną mobilnością miejską. Drugim obszarem badawczym są historyczne uwarunkowania rozwoju miast, a zwłaszcza idee społecznej odpowiedzialności urbanistyki i architektury okresu modernizmu w kontekście dyskusji o warunkach i jakości życia we współczesnym mieście. Autorka monografii, artykułów, publikacji, wystaw i wystąpień konferencyjnych odnoszących się do powyższych zagadnień. Prowadzi warsztaty edukacyjne dla dzieci ze szkół podstawowych upowszechniające wiedzę architektoniczno-urbanistyczną.