W tym miejscu możesz pobrać materiały i publikacje, które powstały w ramach programu Otwarty IKM oraz Otwarty IKM na Siedlcach. Życzymy miłej lektury!
Gdańsk dla wtajemniczonych. 10 pysznych spacerów
E-book, w którym anna włodarczyk zaprasza na dziesięć nietypowych wędrówek po jej
ukochanym mieście. Na kolejnych stronach przeczytacie o ulubionych gdańskich
ścieżkach i architektonicznych smaczkach: zapomniane wille, urocze leśne zaułki, nieznane miejsca widokowe, piękne detale architektoniczne, poniemieckie napisy ukryte na starej ścianie.
Będzie to podróż z dala od największych atrakcji turystycznych miasta.
W wędrówki autorki zawsze wpleciony jest wątek kulinarny, bo pyszne jedzenie to jedna
z atrakcji każdego spaceru. Znajdziecie tu niektóre z ulubionych adresów i kilka przepisów na spacerowe smakołyki.
Anna Włodarczyk jest fotografką kulinarną i autorką blogu strawberriesfrompoland.pl
Aby pobrać publikację w PDF kliknij w okładkę po lewej.
OTWARTY IKM NA SIEDLCACH: KSIĄŻKA „SIEDLCE”
Wyjątkowa publikacja: książka dla mieszkańców i opowiadana przez mieszkańców gdańskiej dzielnicy Siedlce. Opowieści wysłuchała i w żywą narrację o ważnych dla ludzi miejscach i zdarzeniach zebrała dziennikarka Agata Olszewska.
32-stronicowej opowieść mieszkańców i mieszkanek o ich dzielnicy. O tym, jak żyło się na Siedlcach w latach 50-tych, 80-tych, o zmianach jakie tu zaszły oraz o aktualnych sprawach: radościach i niedogodnościach. Publikacja „Siedlce” zamyka letni projekt Instytut Kultury Miejskiej Otwarty IKM na Siedlcach.
Autorka: Agata Olszewska – dziennikarka, prezenterka telewizyjną, recenzentka teatralna. Pracowała w Gazecie Wyborczej Trójmiasto. W TVP Gdańsk prowadziła program kulturalny Sztuki Piękne. Jest redaktorką działu kultura w Portalu Miasta Gdańska gdansk.pl. Można ją usłyszeć na antenie Radia Gdańsk w audycji Kulturalny Tygiel. Rodowita sopocianka.
Aby pobrać publikację w PDF kliknij w okładkę po lewej.
OTWARTY IKM NA SIEDLCACH: RAPORT Z DIAGNOZY LOKALNEJ
Raport podsumowuje diagnozę lokalną realizowaną w ramach projektu Otwarty IKM na Siedlcach w ramach programu Dom Kultury + Narodowego Centrum Kultury. Obejmuje badanie społeczności lokalnej gdańskiej dzielnicy Siedlce, które prowadzone było w okresie od maja do czerwca 2019 r.
Autorka raportu: dr Monika Popow
Aby pobrać publikację w PDF kliknij w okładkę po lewej.
.
SIEDLCE PAKUJĄ DO SWOJEGO. Instrukcja szycia woreczków na żywność (w jęz. polskim i w jęz. ukraińskim)
Jak zrobić woreczek na zakupy bez konieczności szycia na maszynie? | Як зробити мішечок для покупок без шиття? Проста інструкція
Samodzielnie uszyte woreczki zastąpią foliowe reklamówki i worki podczas zakupów. Są wygodne, lekkie i wytrzymałe. Materiałem, z którego wykonamy woreczki, będą firanki – materiał ten bardzo dobrze się sprawdza w tej roli. Zachęcamy, by wykorzystać niepotrzebne już firanki i danie im drugiego eko życia! Tym samym wykorzystamy coś, co trafiłoby do śmietnika, na coś, co pomoże nam ograniczać ilość śmieci.
Хочеш робити покупки в свої мішечки та обмежувати кількість одноразової пластикової упаковки? Але не відчуваєш, що зможеш самостійно зшити такий мішечок? Тоді це спеціально для тебе! Інструкція з виготовлення мішечка для покупок без шиття.
Autorka: Alicja Żarkiewicz / MAMYWENE
Aby pobrać publikację w PDF kliknij w obrazek.
CZY WARTO RATOWAĆ UBRANIA? e-book #jeansnowe
#jeansnowe, to projekt edukacyjny dotyczący świadomego podejścia do mody, pokazujący alternatywy dla ciągłego kupowania szybkiej i niskiej jakościowo produkcji masowej.
Czy wiesz, że co roku na świecie produkuje się 2,5 miliarda par jeansów? Jeansy stały się symbolem produkcji masowej, mającej wpływ społeczny i środowiskowy branży odzieżowej. Pobierz naszego e-booka i zainspiruje się do kreatywnego podejścia przez naprawianie i przerabianie ubrań!
Autorka: Alicja Żarkiewicz / MAMYWENE
Aby pobrać publikację w PDF kliknij w obrazek.
USŁYSZ BAŁTYK. BROSZURA EDUKACYJNA
Usłysz Bałtyk to projekt, którego celem było zainteresować uczestników i uczestniczki tematyką przyrody Bałtyku i naszej lokalnej, morskiej fauny i flory. Prelekcja z pokazem filmowym i mikroskopowym skierowana była do osób niesłyszących i niedosłyszących.
Książeczkę o Morzu Bałtyckim przygotował Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Rybacki w imieniu organizatorki projektu Katarzyny Borowiak-Dzwonkowskiej z Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB .
Aby pobrać publikację w PDF kliknij w obrazek.
MIASTO DRZEW. KARTY DO SPACERU EDUKACYJNEGO
Pobierz mapę oraz kartę z zadaniami i wybierz się na spacer do gdańskiego Parku Steffensa!
Twoim zadaniem jest odnalezienie ośmiu drzew, skorzystanie z kodu QR i poznanie historii każdego z nich. Filmy, które obejrzysz przy pomocy odczytania kodu smartfonem, pomogą ci rozwiązać krzyżówkę.
Gra terenowa jest częścią projektu „Miasto drzew”, zachęcającego do poznawania zieleni w swoim mieście.
Autorki gry i kart do gry: Kamila Chomicz, Natalia Recław, Ada Dobrzelecka.
Kliknij w obrazki, by powiększyć miniaturki.
ZOOM NA SMAK. 17 wskazówek dla początkującego fotografa kulinarnego
E-book jest podsumowaniem fotograficznych warsztatów Anny Włodarczyk. Znajdziesz tu garść porad i inspiracji dotyczących fotografii kulinarnej, a przede wszystkim motywację do podjęcia fotograficznej eksploracji smaków niezależnie od doświadczenia czy posiadanego sprzętu.
E-book jest swoistą ściągą poświęconą fotografii kulinarnej. Autorka skupia się w nim na wskazówkach dla osób stawiających pierwsze kroki w fotografii w ogóle lub tych, co dopiero rozpoczynają przygodę z tym rodzajem fotografii.
Autorka: Anna Włodarczyk
Aby pobrać publikację w PDF kliknij w okładkę po lewej.
LITERA W OBIEKTYWIE
Publikacja jest podsumowaniem typograficznych warsztatów fotograficznych oraz warsztatów tworzenia zinów. Warsztaty były skierowane do młodzieży, a poprowadziły je Joanna Sztybor i Magdalena Ubysz.
E-book przybliża etapy pracy warsztatowej, prezentuje jest zdjęcia wykonane podczas miejskiego spaceru przez jego uczestników. Znajdziemy też informację, czym jest zin oraz jak go stworzyć.
Aby pobrać publikację w PDF kliknij w okładkę po lewej.
Czasami jest to prelekcja i seans. Czasami dyskusja po projekcji. A czasami wspólna realizacja filmu. Jaka jest definicja edukacji filmowej?
Paulina Pohl i Krystyna Weiher-Sitkiewicz przygotowały podsumowanie poszukiwań odpowiedzi na to pytanie podczas 1. Forum Trójmiejskich Edukatorów i Edukatorek Filmowych. Było to spotkanie z udziałem trójmiejskich animatorów kultury, edukatorów, nauczycieli i studentów. E-book zawiera zestawienie inicjatyw, które warto znać w kontekście edukacji filmowej.
Zachęcamy do pobrania PDF (po kliknięciu w okładkę).
Jak stworzyć świąteczny klimat na zdjęciach kulinarnych? Czy można zrobić ładne zdjęcia w grudniowym świetle? W tym e-booku fotografka Anna Włodarczyk pokazuje, jak w zaciszu domowym zbudować małe studio fotograficzne i popodpowiada, jak możliwie najlepiej wykorzystać jesienno-zimowe światło naturalne.
W e-booku znajdziecie też przepis na pierniczki!
Anna Włodarczyk fotografią kulinarną zajmuje się od 10 lat, w tym od 6 lat zawodowo. Współpracuje z magazynami i portalami kulinarnymi (Wysokie Obcasy, Pomorskie Prestige, Kukbuk), z restauracjami. Autorka bloga kulinarnego Strawberries from Poland oraz książki kulinarnej. Przez lata wypracowała własny styl, który prezentuje w swoim portfolio oraz mediach społecznościowych.
E-book jest podsumowaniem warsztatów ZOOM NA SMAK, zrealizowanych w ramach Otwartego IKM. Aby pobrać PDF, należy kliknąć w okładkę.
Przewodnik dla początkujących zbieraczy dzikich roślin, który poprowadzi Cię przez najbliższe miesiące po dzikiej obfitości pobliskich trawników, parków i zagajników. Dowiesz się z niego, jak przetwarzać i wykorzystywać dzikie rośliny jadalne.
E-book: https://sianko.org/wp-content/uploads/2024/05/Atlas-roslin-IKM.pdf
Kasia Banaś – znana jako Sianko. Edukatorka przyrodnicza i miłośniczka chwastów. Od 4 lat prowadzi w Trójmieście warsztaty kulinarne i kosmetyczne a także spacery, w których głównymi bohaterami są pospolite dzikie rośliny i grzyby. Magię rzemiosła zielarskiego zamyka w butelkach, fiolkach, sztabkach i mazidłach, aby każdy mógł skorzystać z naturalnej mocy dzikich superfoods rosnących w najbliższej okolicy.
https://www.instagram.com/sianko_org
https://www.facebook.com/Sianko.org
Fotograficzny przewodnik po Gdańsku, w którym znajdziesz czułą dokumentację miasta, odzwierciedlającą unikalne spojrzenia fotografek i fotografów.
Gdańsk to moje miasto. Tu mieszkam i pracuję. Ale czasami też fantazjuję o byciu turystką we własnym mieście. O spojrzeniu świeżym, zachwyconym wzrokiem na miejsca, które znam od dziecka. O szwendaniu się jak flâneur bez celu i pośpiechu po ścieżkach, którymi zazwyczaj pędzę z punktu A do punktu B. O zatrzymaniu się w miejscu, do którego wcale nie muszę iść, a potem zapisaniu obrazu szybkim ruchem powiek – jak migawka aparatu. Cyk! I zostaje w pamięci…
E-book: https://otwarty.ikm.gda.pl/wp-content/uploads/2024/07/SwiatloCzulyGdansk-1_compressed.pdf