Otwarty IKM

Publikacje

W tym miejscu możesz pobrać materiały i publikacje, które powstały w ramach programu Otwarty IKM oraz Otwarty IKM na Siedlcach. Życzymy miłej lektury!


Gdańsk dla wtajemniczonych. 10 pysznych spacerów

E-book, w którym anna włodarczyk zaprasza na dziesięć nietypowych wędrówek po jej
ukochanym mieście. Na kolejnych stronach przeczytacie o ulubionych gdańskich
ścieżkach i architektonicznych smaczkach: zapomniane wille, urocze leśne zaułki, nieznane miejsca widokowe, piękne detale architektoniczne, poniemieckie napisy ukryte na starej ścianie.

Będzie to podróż z dala od największych atrakcji turystycznych miasta.
W wędrówki autorki zawsze wpleciony jest wątek kulinarny, bo pyszne jedzenie to jedna
z atrakcji każdego spaceru. Znajdziecie tu niektóre z ulubionych adresów i kilka przepisów na spacerowe smakołyki.

Anna Włodarczyk jest fotografką kulinarną i autorką blogu strawberriesfrompoland.pl

Aby pobrać publikację w PDF kliknij w okładkę po lewej.


OTWARTY IKM NA SIEDLCACH: KSIĄŻKA „SIEDLCE”

Wyjątkowa publikacja: książka dla mieszkańców i opowiadana przez mieszkańców gdańskiej dzielnicy Siedlce. Opowieści wysłuchała i w żywą narrację o ważnych dla ludzi miejscach i zdarzeniach zebrała dziennikarka Agata Olszewska.

32-stronicowej opowieść mieszkańców i mieszkanek o ich dzielnicy. O tym, jak żyło się na Siedlcach w latach 50-tych, 80-tych, o zmianach jakie tu zaszły oraz o aktualnych sprawach: radościach i niedogodnościach. Publikacja „Siedlce” zamyka letni projekt Instytut Kultury Miejskiej Otwarty IKM na Siedlcach.

Autorka: Agata Olszewska – dziennikarka, prezenterka telewizyjną, recenzentka teatralna. Pracowała w Gazecie Wyborczej Trójmiasto. W TVP Gdańsk prowadziła program kulturalny Sztuki Piękne. Jest redaktorką działu kultura w Portalu Miasta Gdańska gdansk.pl. Można ją usłyszeć na antenie Radia Gdańsk w audycji Kulturalny Tygiel. Rodowita sopocianka.

Aby pobrać publikację w PDF kliknij w okładkę po lewej.


OTWARTY IKM NA SIEDLCACH: RAPORT Z DIAGNOZY LOKALNEJ

Raport podsumowuje diagnozę lokalną realizowaną w ramach projektu Otwarty IKM na Siedlcach w ramach programu Dom Kultury + Narodowego Centrum Kultury. Obejmuje badanie społeczności lokalnej gdańskiej dzielnicy Siedlce, które prowadzone było w okresie od maja do czerwca 2019 r.

Autorka raportu: dr Monika Popow

Aby pobrać publikację w PDF kliknij w okładkę po lewej.

.


SIEDLCE PAKUJĄ DO SWOJEGO. Instrukcja szycia woreczków na żywność (w jęz. polskim i w jęz. ukraińskim)

Jak zrobić woreczek na zakupy bez konieczności szycia na maszynie? | Як зробити мішечок для покупок без шиття? Проста інструкція

Samodzielnie uszyte woreczki zastąpią foliowe reklamówki i worki podczas zakupów. Są wygodne, lekkie i wytrzymałe. Materiałem, z którego wykonamy woreczki, będą firanki – materiał ten bardzo dobrze się sprawdza w tej roli. Zachęcamy, by wykorzystać niepotrzebne już firanki i danie im drugiego eko życia! Tym samym wykorzystamy coś, co trafiłoby do śmietnika, na coś, co pomoże nam ograniczać ilość śmieci.

Хочеш робити покупки в свої мішечки та обмежувати кількість одноразової пластикової упаковки? Але не відчуваєш, що зможеш самостійно зшити такий мішечок? Тоді це спеціально для тебе! Інструкція з виготовлення мішечка для покупок без шиття.

Autorka: Alicja Żarkiewicz / MAMYWENE

Aby pobrać publikację w PDF kliknij w obrazek.


 CZY WARTO RATOWAĆ UBRANIA? e-book #jeansnowe

#jeansnowe, to projekt edukacyjny dotyczący świadomego podejścia do mody, pokazujący alternatywy dla ciągłego kupowania szybkiej i niskiej jakościowo produkcji masowej.

Czy wiesz, że co roku na świecie produkuje się 2,5 miliarda par jeansów? Jeansy stały się symbolem produkcji masowej, mającej wpływ społeczny i środowiskowy branży odzieżowej. Pobierz naszego e-booka i zainspiruje się do kreatywnego podejścia przez naprawianie i przerabianie ubrań!

Autorka: Alicja Żarkiewicz / MAMYWENE

Aby pobrać publikację w PDF kliknij w obrazek. 


USŁYSZ BAŁTYK. BROSZURA EDUKACYJNA

Usłysz Bałtyk to projekt, którego celem było zainteresować uczestników i uczestniczki tematyką przyrody Bałtyku i naszej lokalnej, morskiej fauny i flory. Prelekcja z pokazem filmowym i mikroskopowym skierowana  była do osób niesłyszących i niedosłyszących.

Książeczkę o Morzu Bałtyckim przygotował Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Rybacki w imieniu organizatorki projektu Katarzyny Borowiak-Dzwonkowskiej z Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB .

 Aby pobrać publikację w PDF kliknij w obrazek. 


MIASTO DRZEW. KARTY DO SPACERU EDUKACYJNEGO

Pobierz mapę oraz kartę z zadaniami i wybierz się na spacer do gdańskiego Parku Steffensa! 

Twoim zadaniem jest odnalezienie ośmiu drzew, skorzystanie z kodu QR i poznanie historii każdego z nich. Filmy, które obejrzysz przy pomocy odczytania kodu smartfonem, pomogą ci rozwiązać krzyżówkę.

Gra terenowa jest częścią projektu „Miasto drzew”, zachęcającego do poznawania zieleni w swoim mieście.

Autorki gry i kart do gry: Kamila Chomicz, Natalia Recław, Ada Dobrzelecka.

Kliknij w obrazki, by powiększyć miniaturki.


ZOOM NA SMAK. 17 wskazówek dla początkującego fotografa kulinarnego

E-book jest podsumowaniem fotograficznych warsztatów Anny Włodarczyk. Znajdziesz tu garść porad i inspiracji dotyczących fotografii kulinarnej, a przede wszystkim motywację do podjęcia fotograficznej eksploracji smaków niezależnie od doświadczenia czy posiadanego sprzętu. 

E-book jest swoistą ściągą poświęconą fotografii kulinarnej. Autorka skupia się w nim na wskazówkach dla osób stawiających pierwsze kroki w fotografii w ogóle lub tych, co dopiero rozpoczynają przygodę z tym rodzajem fotografii.

Autorka: Anna Włodarczyk

Aby pobrać publikację w PDF kliknij w okładkę po lewej.


LITERA W OBIEKTYWIE

Publikacja jest podsumowaniem typograficznych warsztatów fotograficznych oraz warsztatów tworzenia zinów. Warsztaty były skierowane do młodzieży, a poprowadziły je Joanna Sztybor i Magdalena Ubysz. 

E-book przybliża etapy pracy warsztatowej, prezentuje jest zdjęcia wykonane podczas miejskiego spaceru przez jego uczestników. Znajdziemy też informację, czym jest zin oraz jak go stworzyć.

Aby pobrać publikację w PDF kliknij w okładkę po lewej.


Czasami jest to prelekcja i seans. Czasami dyskusja po projekcji. A czasami wspólna realizacja filmu. Jaka jest definicja edukacji filmowej?

Paulina Pohl i Krystyna Weiher-Sitkiewicz przygotowały podsumowanie poszukiwań odpowiedzi na to pytanie podczas 1. Forum Trójmiejskich Edukatorów i Edukatorek Filmowych. Było to spotkanie z udziałem trójmiejskich animatorów kultury, edukatorów, nauczycieli i studentów. E-book zawiera zestawienie inicjatyw, które warto znać w kontekście edukacji filmowej.

Zachęcamy do pobrania PDF (po kliknięciu w okładkę).


Jak stworzyć świąteczny klimat na zdjęciach kulinarnych? Czy można zrobić ładne zdjęcia w grudniowym świetle? W tym e-booku fotografka Anna Włodarczyk pokazuje, jak w zaciszu domowym zbudować małe studio fotograficzne i popodpowiada, jak możliwie najlepiej wykorzystać jesienno-zimowe światgło naturalne. 

W e-booku znajdziecie też przepis na pierniczki!

Anna Włodarczyk fotografią kulinarną zajmuje się od 10 lat, w tym od 6 lat zawodowo. Współpracuje z magazynami i portalami kulinarnymi (Wysokie Obcasy, Pomorskie Prestige, Kukbuk), z restauracjami. Autorka bloga kulinarnego Strawberries from Poland oraz książki kulinarnej. Przez lata wypracowała własny styl, który prezentuje w swoim portfolio oraz mediach społecznościowych.

E-book jest podsumowaniem warsztatów ZOOM NA SMAK, zrealizowanych w ramach Otwartego IKM. Aby pobrać PDF, należy kliknąć w okładkę.