Weź to DoSłownie. Warsztaty twórczego pisania z Barbarą Piórkowską

Tym razem nikt brutalnie nie wstawiał przecinków do tekstu. Gdańska pisarka Barbara Piórkowska ma za to patenty na tworzenie literackich światów i chętnie się nimi dzieliła podczas warsztatów twórczego pisania w Otwartym IKM.  

Na całodziennych warsztatach, uczestnicy i uczestniczki zbierali pomysły na dobrą opowieść i mogli/mogły literacko poeksperymentować. Zobaczyć, w czym tkwi siła tworzenia zdań o tym, co się widziało, słyszało, wąchało, czyli przeżyło – i sprawdzić, co z doświadczeń może być tematem indywidualnych historii.

Prowadząca Barbara Piórkowska, pisarka, poetka i trenerka tych zajęć uważa, że życie warto opisywać – nieważne: na blogu, w zeszycie czy na luźnych kartkach. Dzieliła się więc technicznymi patentami na dobry tekst, które autorki i autorzy będą mogli potem wykorzystać we własnych utworach. Wszystko to w kameralnej grupie, z którą można było się podzielić refleksjami i zainspirować do dalszej pracy.

Na koniec zajęć prowadząca przeprowadziła ewaluacyjną ankietę.

Wywnioskowałam z zapisków uczestniczek i uczestniczek, że warsztat się udał (oceny 6 – 12/15).  Podobała się im życzliwa atmosfera, wspieranie w procesie twórczym, brak oceniania, podanie tricków technicznych związanych z pisaniem, możliwość zaprezentowania swojego tekstu, możliwość pracy w grupie – opowiada Barbara Piórkowska. – Część osób już zgłosiła chęć uczestnictwa w kolejnych warsztatach oraz dopytywała o nie. Pokonane zostały także podstawowe blokady twórcze i lęk przed pisaniem.

O prowadzącej:

Barbara Piórkowska – pisarka, poetka, krytyczka literacka, performerka. Autorka powieści „Szklanka na pająki” (2010/2018) i prozy „Utkanki” (2014), czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. „Syberia” (2016), audiobooka poetyckiego, tekstów do piosenek (płyta „Piórko” Natalii Grzebały); współtwórczyni spektakli poetyckich i teatralnych. Nauczycielka w pracowni kreacji literackich i blogów w Pałacu Młodzieży w Gdańsku, trenerka warsztatów twórczego pisania m.in. na ogólnopolskim festiwalu rozwojowym dla kobiet Progressteron. Tłumaczona na język angielski, rosyjski i litewski. Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo” za rok 2010.