O programie

Otwarty IKM to program, który stwarza możliwości do realizacji inicjatyw kulturalnych, społeczno-kulturalnych i edukacyjno-kulturalnych dla mieszkańców Gdańska ze wsparciem Instytutu Kultury Miejskiej.

Jak wspieramy?

Na realizację inicjatyw udzielamy wsparcia finansowego, w ręce Organizatorów oddajemy przestrzeń – nową siedzibę Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, znajdującej się w samym sercu Gdańska – przy Targu Rakowym 11 wraz z zapleczem. Zapewniamy stoły i krzesła, oświetlenie, nagłośnienie, ekrany projekcyjne, ale także wspieramy pomocą prawną w tworzeniu umów, konsultacjami technicznymi i koordynacyjnymi oraz pomagamy przy sprawozdaniach rozliczeniowych.

Nasza nowa przestrzeń oferuje:

Salę multimedialną „I”: 89,50 m2

Salę multimedialną „II”: 88,35 m2

Salę multimedialną „III”: 55,35 m2

PRACOWNIE, PARTER (akwarium): 106 m2

Z kim działamy?

Do organizowania inicjatyw zapraszamy osoby fizyczne, aktywistów, animatorów kultury, organizacje pozarządowe, grupy nieformalne i instytucje. Program jest otwarty także na doświadczonych organizatorów spoza Gdańska, którzy mogą i chcą realizować swoje pomysły w Gdańsku.

Osoby, które nie mają polskiego obywatelstwa, a przebywają w Polsce mogą również realizować działania w Otwartym IKM. Zastrzegamy jednak, iż wniosek i wszelkie dokumenty muszą być wypełnione po polsku, w języku urzędowym RP.

 

Uczestnicy i prowadzący podczas warsztatów.Dlaczego powstał program Otwarty IKM?

Od początku działalności Instytutu Kultury Miejskiej wiele osób zwracało się do nas z różnymi pomysłami działań w przestrzeni IKM. W 2015 roku postanowiliśmy spisać i ujednolicić dotąd niesformalizowane zasady, a od stycznia 2016 roku ruszyliśmy z programem Otwarty IKM.

Z każdym rokiem zmieniamy się i rozwijamy proponując nowe możliwości realizacji inicjatyw w przestrzeni w naszej siedzibie, w przestrzeni miejskiej czy online.

 

Jak wyglądały poprzednie edycje?

Do tej pory działania były realizowane m.in.:

W przestrzeni IKM

Realizujemy mini-cykle lub inicjatywy jednorazowe m.in.

Warsztaty manualne: projektowania i szycia, tworzenia dywanów, makramy, torebek z trawy morskiej itp.;
Działania dla dzieci i młodzieży: m.in. warsztaty architektoniczne, ceramiczne, fotograficzno-graficzne;
Warsztaty literackie, pisania scenariuszy oraz haiku, spotkania z reportażem i pisarzami;
Działania i aktywności ekologiczne: tworzenie domków dla dzikich zapylaczy, tworzenie ogrodów antysmogowych, kampanie edukacyjne o ptakach, lasach, zwierzętach morskich, ekologii, gry/spacery terenowe, tworzenie zielników literackich czy terapeutycznych mandali roślinnych;
Czytania performatywne, spotkania ze sztuką i kulturą z różnych stron świata. Nie braknie spotkań podróżniczych, pokazów filmowych z dyskusjami i innych form wydarzeń.

Online

Od 2020 i 2021 roku w ramach programu realizujemy projekty online.
Powstają gotowe materiały do prezentacji online oraz na YouTube IKM: podcasty, słuchowiska, audiobooki, filmy, reportaże, wywiady, etc. A także webinaria i spotkania online na żywo o sztuce, literaturze, filozofii, filmie, fotografii.

W dzielnicy:

W 2019 roku Otwarty IKM rozwinął swoją formułę o działania w przestrzeni miejskiej. Odbyły się dwie odsłony: Otwarty IKM na Siedlcach i Otwarty IKM na Placu Kobzdeja.

W 2020 roku Instytut Kultury Miejskiej, realizując program Urb Cultural Planning wspierany z funduszy Unii Europejskiej, zaproponował osobom mieszkającym w Nowym Porcie i sympatykom dzielnicy udział w specjalnej edycji programu Otwarty IKM w Nowym Porcie oraz kontynuował działania w 2021 roku w ramach festiwalu OPEN HOUSE GDAŃSK IV – OH! NOWY PORT. Więcej informacji na stronie Otwarty IKM Nowy Port oraz http://otwarty.ikm.gda.pl/oh-nowy-port/

Dla Ukrainy:

W 2022 roku nabór kierowaliśmy do obywatelek i obywateli Ukrainy przebywających w Gdańsku i regionie, przede wszystkim do osób, które przyjechały do województwa pomorskiego po 24 lutym 2022. W ramach programu zostały zrealizowane działania tj. art-terapeutyczny warsztat z malarstwa akwarelowego dla kobiet z dziećmi, warsztaty florystyczne z tworzenia tradycyjnych wianków ukraińskich, warsztaty intuicyjnego malowania, zajęcia tworzenia biżuterii z koralików, czy warsztaty literackie.

W 2023 roku kontynuowaliśmy działania w ramach OIKM dla Ukrainy przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). W ramach konkursu można było zrealizować autorskie pomysły na działania kulturalne, edukacyjne lub społeczne kierowane do dzieci i młodzieży z Ukrainy i Gdańska. Wiosenna edycja programu Otwarty IKM stworzyła szansę na integrację nie tylko dzieci polsko-ukraińskich, ale także dała szansę osobom dorosłym działającym w obszarze animacji kultury, które przyjechały z Ukrainy do Polski i chciały się podzielić się swoimi doświadczeniami poprzez projekty realizowane z lokalną społecznością.  W ramach 13 projektów zostało zrealizowanych 32 wydarzenia m.in.: gry i zabawy sportowe, warsztaty oparte na założeniach integracji sensorycznej dla przedszkolaków, warsztaty upcyklingu, rękodzielnicze, literackie, spacery fotograficzne i wiele innych. Wydarzenia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i znacząco wpłynęły na integrację gdańskiej społeczności. Zrealizowaliśmy również projekt Świat na mapie, cykl wydarzeń realizowanych przez kreatywną formę edukacji na temat różnych kultur, miejsc na świecie oraz osób, które je zamieszkują. W zajęciach wzięło udział 64 dzieci i młodych osób w wieku od 4 lat do 18 lat, które przyjechały do Polski z Ukrainy (uciekając przed wojną) i obecnie mieszkają w Domu Wczasów Dziecięcych w Wygoninie.

Aktualnie trwa nabór do Programu Less Waste. Regulamin oraz inne wytyczne znajdziesz na stronie Otwarty IKM Aplikuj. Nie czekaj, zgłoś swój pomysł!

Powrót do strony głównej