Otwarty IKM otwiera się na działania kulturalne w nurcie eko! Nabór wniosków od 20.09. – 4.10.2023.

Rusza nowa edycja programu skierowana do mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Tym razem poszukiwane są działania, które wykorzystują niepotrzebne już materiały, a także zachęcają do korzystania z przedmiotów z drugiego obiegu. Nabór wniosków potrwa od 20.09 do 4.10.2023. Wybrane projekty otrzymają wsparcie finansowe, merytoryczne i techniczne, a także możliwość skorzystania z nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej znajdującej się w Kunszcie Wodnym przy Targu Rakowym 11 w Gdańsku!

Otwarty IKM – dla kogo?

Otwarty IKM to program dla mieszkańców i mieszkanek Gdańska, osób zajmujących się szeroko pojętą kulturą, a także startujących organizacji pozarządowych, którzy chcą zrealizować ciekawe wydarzenie dla gdańskiej społeczności. Organizatorzy mogą liczyć na wsparcie finansowe do tysięcy złotych brutto, a także skorzystać z zaplecza merytorycznego i technicznego instytucji. Nie trzeba więc posiadać wcześniejszego doświadczenia w pisaniu wniosków czy organizacji wydarzeń.

 

Autorski program IKM i Otwarty IKM

 – Zależy nam na otwieraniu instytucji kultury i udostępnianiu naszych zasobów. Z jednej strony jako Instytut Kultury Miejskiej realizujemy nasz autorski program działań i wydarzeń, z drugiej chcemy reagować na inicjatywy i potrzeby mieszkańców – mówi Katarzyna Buczek – koordynatorka programu Otwarty IKM. – Od początku realizacji programu, czyli od 2016 roku zasady tej współpracy są transparentne i, mam nadzieję, aktywizują nowe osoby chcące realizować z nami swoje pomysły na inicjatywy. Wartością dla organizatorów jest nasze wsparcie merytoryczne. Jako zespół mamy różne kompetencje i doświadczenia, którymi chcemy się dzielić.

Jesienna edycja 2023

W nowym naborze szczególnie docenione zostaną kulturalne działania w nurcie less waste, które na uwadze mają zmniejszenie ilości wytwarzanych przez ludzi odpadów.

Priorytetami proponowanych działań powinno być:

  • Nadawanie drugiego życia niepotrzebnym przedmiotom,
  • Zrównoważona moda i styl życia w duchu idei less waste,
  • Kultura naprawiania i współdzielenia się oraz zwiększenia zainteresowania nabywaniem i korzystaniem z przedmiotów używanych.

Wniosek online znajduje się na stronie: otwarty.ikm.gda.pl. Nabór trwa od 20.09 do 04.10.2023. Wyniki zostaną opublikowane do 20.10.2023.

Kontakt

Osoby, które chcą się dopytać o szczegóły mogą kontaktować się mailowo lub telefonicznie pod numerem telefonu (+48) 798 377 354 lub katarzyna.buczek@ikm.gda.pl w dniach:

20-22 września w godz. 11.00 – 13.00,
27-29 września oraz 2-3 października w godz. 15.00 – 17.00.

Również podczas otwarcia nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej, w dniu 23 września w godz. 11:00 – 13:00, czynny będzie punkt konsultacyjny dla osób zainteresowanych współorganizacją wydarzeń w ramach programu Otwarty IKM.

Przykładowe ekologiczne projekty zrealizowane w poprzednich edycjach: 

 

TABORET PATYCZAK – WARSZTATY TAPICERSKIE – podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję nauczyć się renowacji mebli. Każdy z nich otrzymał własny taboret, któremu mógł dać nowe życie we własnym domu. Dodatkowo mogli się sprawdzić w takiej formie spędzania wolnego czasu i stwierdzić, czy znaleźli nowe hobby. Warsztat pozwolił nabyć umiejętności i posiąść wiedzę teoretyczną, którą można do późniejszych, samodzielnych realizacji.

#JEANSNOWE: CZY WARTO RATOWAĆ UBRANIA? #jeansnowe to projekt popularyzujący świadome podejście do mody, pokazujący alternatywy dla ciągłego kupowania, szybkiej i niskiej jakościowo produkcji masowej. A także inspirujący do kreatywnego podejścia przez naprawianie i przerabianie ubrań. Na działania w ramach Otwartego IKM złożyły się warsztaty upcyklingowe, panel dyskusyjny z udziałem KasiWągrowskiej, autorki książki Życie zero waste oraz przygotowanie ebooka.

 

 

 

WAKACYJNY OTWARTY IKM NA PLACU KOBZDEJA – Izabela Ryska w ramach Otwartego IKM zaprosiła na warsztaty Zero waste, które przybliżyły ideę ograniczania śmieci oraz pokazała, jak można samemu przygotować ekologiczne kosmetyki oraz środki czystości. Uczestnicy nauczyli się robić peeling do ciała, pastę do zębów, płyn do naczyń oraz mleczko do czyszczenia.

SIEDLCE PAKUJĄ DO SWOJEGO – inicjatorką działań była Alicja Żarkiewicz – współzałożycielka grupy nieformalnej edukatorek i animatorek kultury. Na inicjatywę złożyły się m.in. warsztaty szycia woreczków na zakupy, konkurs plastyczno-ekologiczny dla uczniów, wykłady o szkodliwości plastiku i alternatywach dla niego, czy podwieczorek sąsiedzki. Planując projekt organizatorka uwzględniła rekomendacje z diagnozy dzielnicy i nawiązała partnerstwa i współpracę z różnymi instytucjami, m.in. sklepami-warzywniakami mieszczącymi się przy ul. Kartuskiej. Realizację projektu autorka inicjatywy zaplanowała tak, by działania odbywały się w różnych miejscach dzielnicy i docierały do różnych grup odbiorców. Dzięki temu Siedlce stały się pierwszą dzielnicą w Gdańsku, która w sposób zorganizowany zaczęła redukcję jednorazowych, plastikowych śmieci.

 

 

Organizuj wydarzenia i działaj!