Dziękujemy za fantastyczny rok!

DZIĘKUJEMY ZA FANTASTYCZNY ROK!

Właśnie mija 7 lat działania programu Otwarty IKM! 

W tym czasie Organizatorki i Organizatorzy zrealizowali z nami w sumie 451 wydarzeń. Łącznie na wydarzeniach Otwartego IKM gościliśmy ponad 31 230 osób.  

Grafika OIKM.Swoje projekty realizują z nami organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, instytucje kultury, aktywiści/aktywistki, animatorzy/animatorki kultury, artyści/artystki, uczniowie (ze wsparciem swoich szkół), podróżnicy, aktorzy/aktorki, twórcy multimedialni, wszystkie osoby związane z szeroko pojętą kulturą a także osoby indywidualne, w tym osoby z Ukrainy, Turcji, Uzbekistanu, Izraela, Kanady, Białorusi, Czeczeni, Anglii czy Niemiec. Projekty także często otwierają się na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

W mijającym roku zorganizowaliśmy dwa nabory na działania projektowe. Wydarzenia wyłonione w konkursach odbyły się stacjonarnie w przestrzeni IKM, jak i poza Instytutem Kultury Miejskiej, np. spacery tematyczne. Kontynuowaliśmy również projekty online, takie jak: słuchowiska, wideoklipy, podcasty, etc. Wydarzenia online były udostępnione za pośrednictwem kanałów dystrybucji/transmisji na platformie Instytutu Kultury Miejskiej na YouTube/Zoom/MixCloud/Spotify. W razie potrzeby sień IKM była dostępna dla Organizatorów i Organizatorek w celu nagrania realizacji wydarzeń w formie zdalnej. 

Jednocześnie postawiliśmy na kreatywność twórców, którzy odnaleźli się w nowej rzeczywistości wydarzeń kulturalnych online w minionych latach, a także na publiczności podczas spotkań
„na żywo” – podsumowuje Katarzyna Buczek z Instytutu Kultury Miejskiej. 

 

Dodatkowo została też uruchomiona edycja pilotażowa programu Otwarty IKM dla Ukrainy. Konkurs pozwał zrealizować autorskie pomysły na działania kulturalne, edukacyjne lub społeczne z pomocą i wykorzystaniem zasobów Instytutu Kultury Miejskiej.  

Nabór kierowany był do obywatelek i obywateli Ukrainy przebywających w Gdańsku i regionie, przede wszystkim do osób, które przyjechały do województwa pomorskiego po 24 lutym 2022.

Celem programu było wsparcie, integracja i aktywizacja przez kulturę. 

W ramach Otwartego IKM można było zrealizować m.in.: warsztaty rękodzielnicze, ekologiczne, literackie, fotograficzne, kameralne koncerty, prezentacje bajek dla dzieci. Możliwe było także przeprowadzenie działań prezentujących ukraińską kulturę i sztukę (np. w formie otwartych wykładów).  Formuła miała charakter otwarty, uczestnik/uczestniczka mogła zgłosić każdy rodzaj wydarzenia, które byłoby możliwe do realizacji w sieni Instytutu Kultury Miejskiej z uwzględnieniem jej warunków i ograniczeń. Realizację działań skierowaliśmy do społeczności ukraińskiej, w szczególności do młodzieży, matek z dziećmi oraz seniorów.

Wśród wnioskodawców zgłaszały swoje pomysły głównie kobiety z Ukrainy, które pochodziły z: Reszetyliwka, Charkowa, Kijowa, z obwodu czerkaskiego, Miasto Równe z obwodu rówieńskiego.

Formularz zgłoszeniowy był przygotowany w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim. 

Warsztaty były prowadzone w języku ukraińskim i były skierowanego do mieszkanek
i mieszkańców z tego kraju. 

 

Lista projektów adresowanych dla ukraińskich osób dorosłych, dzieci i seniorek:
Art-terapeutyczny warsztat z malarstwa akwarelowego dla kobiet z dziećmi, warsztaty florystyczne z tworzenia tradycyjnych wianków ukraińskich, warsztaty intuicyjnego malowania „Mandali mocy dla seniorek”, „Rozwój fantazji” – zajęcia tworzenia biżuterii z koralików, warsztaty literackie: „Ukraińska poezja postmodernistyczna i twórczość S. Zhadana: oczami młodych mediów”; Sekrety fotografii – jak uchwycić swoje arcydzieło – warsztaty fotograficzne, warsztaty dla dzieci: Sea Voyage/Podróż morska; warsztaty plecionkarskie wytwarzania koszy „Mój pierwszy koszyk” oraz koncert „Everest” grupy „Ocean of Elsa”.

Poczytaj więcej: https://otwarty.ikm.gda.pl/otwarty-ikm-dla-ukrainy/edycja2022/

 

Najciekawsze wydarzenia prezentujemy na podstronie Wybrane projekty Otwartego IKM. Być może relacje z tych wydarzeń podsuną Wam, drodzy Organizatorzy i Organizatorki, własne pomysł na działanie? Z kolejnymi naborami stratujemy w 2023 roku!

Do zobaczenia w IKM!