Od 14 maja / Ptaki w kulturze miejskiej. Seria filmów

14 maja, 21 maja, 28 maja, 4 czerwca 2021 r., godz. 17:00 | Ptaki w kulturze miejskiej. Seria filmów

Organizator: Stowarzyszenie Ptaki Polskie

Filmy dostępne na kanale Youtube Instytutu Kultury Miejskiej Youtube IKM w dniu premiery oraz na kanale Youtube @jestemnaptak.

Zapraszamy na ośmioodcinkową serię filmów o ptakach w kulturze, sztuce, folklorze miejskim, mitologii i religii. Startujemy 14 maja 2021 r. Tego dnia i w każdy kolejny piątek (21 i 28 maja oraz 4 czerwca) prezentować będziemy po dwa odcinki.

Poznaj, Pokochaj, Pomóż to misja stowarzyszenia Jestem na pTAK!, które od ponad 15 lat działa na rzecz ochrony ptaków i bioróżnorodności. Na bagnach i mokradłach. W lesie i na łące. Ale też w mieście. Większość z nas nie docenia rosnącej roli miast dla ptaków, jeży, lisów i motyli.

Rzadko też zastanawiamy się nad naszymi związkami z ptakami i szerzej przyrodą. A jednak nie dziwi nas, że mieszkamy na ulicy Sowińskiego, czy Żurawiej. Że bramki naszej reprezentacji bronił kiedyś Dudek. Że polityków: Gawron, Kaczyński, Skowrońska, Sowa, Sójka, Sroka, przepytują dziennikarze Kania, Mazurek i Wróbel.

Każdy odcinek poświęcony będzie innemu gatunkowi (Wróbel, Kruk, Kormoran, Żuraw), czy może żeby być bardziej precyzyjnym grupie gatunków (Mewy, Sowy, Orły, Czaple).

Opowiadając o ptakach, które żyją z nami od setek, a nie rzadko tysięcy lat spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytania: dlaczego najpopularniejszy ostatnimi czasy karaibski pirat miał na nazwisko Wróbel? Czy Sowy są faktycznie najinteligentniejsze wśród ptaków? I po co Żurawiom kamień w dziobie.

14 maja

Odcinek 1: Żuraw

Żuraw to ptak rozległych bagien, niedostępnych mokradeł i bezkresnych pól. Jak stał się symbolem Gdańska? Czy tego dostojnego ptaka możemy spotkać w naszym mieście? Co wspólnego ma z wojskiem i jak stał się symbolem ruchu pacyfistycznego na całym świecie? Odpowiedzi na m.in. te spróbujemy znaleźć na Żurawiej.

Odcinek 2: Czapla

Cóż można powiedzieć o Czapli? Stoi na jednej nodze i nic nie robi. Leniwa, gnuśna i głupia? Bez sensu. A jednak były czasy gdy była warta fortunę. Czy w towarzystwie wypada „puścić Bąka”? Puścić pewnie nie, ale usłyszeć, to już zupełnie inna historia…

21 maja

Odcinek 3: Orzeł

Kim był Gajusz Mariusz i co ma wspólnego z Orłem Białym? Czy na świecie żyły kiedyś dwugłowe orły? Oprócz odpowiedzi na te pytania zastanowimy się, czy Lech był Wikingiem, czy byliśmy kiedyś dumni jak Pawie. No i najważniejsze pamiętajcie proszę, że Bielik, nie jest Orłem!

Odcinek 4: Wróbel

Kochała go Afrodyta, lubili go piraci. Za to towarzysz Mao i biskupi już jakby mniej. Jaka nauka płynie dla nas z trudnej relacji wróblo-człowieczej? Czy rzcezywiście jako „Korona Stworzenia” możemy bez konsekwencji „czynić sobie ziemię poddaną”. Jaką rolę w boskim planie gra ta „ptaszyna niewielka”? Przed Państwem Wróbel. Ptak, który nauczył się wykorzystywać ludzi i zdobył świat, choć ma duszę raczej domatora, niż odkrywcy.

28 maja

Odcinek 5: Kormoran

Morski Kruk, Żabi Kruk. W dzisiejszym odcinku o tym jak miejskie legendy nie mają żadnego związku z ptakami. O tym, że z Kormorana biznesmen raczej był kiepski i dlaczego wodne ptaki nie są wodoodporne.

Odcinek 6: Mewa

Mewy przebojem zdobywają Trójmiasto. Kiedyś spotykane głównie zimą na plaży, dziś zaanektowały wyspy na miejskich zbiornikach i dachy wieżowców. Czy grozi nam powtórka z Hitchcocka? O nie wszystkich 12 gatunkach mew, które możemy spotkać w Gdańsku porozmawiamy sobie w dzisiejszym odcinku.

4 czerwca

Odcinek 7: Kruk

Głupi jak widział go Krasicki, czy jednak mądry? Mroczny i przebiegły, czy boski posłaniec? No i (chyba) najważniejsze? Czy los imperium brytyjskiego naprawdę leży w kruczych dziobach i pazurach? W dzisiejszym odcinku wpadniemy do Wyraju, pogadamy z Odynem i pobawimy się w śniegu. Nie tylko poważnymi sprawami przecież Kruki żyją😉

Odcinek 8: Sowa

„Szpak umiał mówić trzy słowa,

Że najmądrzejsza jest Sowa (…)”

Czy aby na pewno? Jak to się stało, że Sowy postrzegamy, jako „bezwzględnie inteligentne”? W dzisiejszym odcinku sprawdzimy też jak mają się nasze miejskie Strzygi. Gdzie najłatwiej je usłyszeć i zobaczyć, oraz co możemy zrobić, żeby im pomóc? Tylko czy warto pomagać Strzygom?

O organizatorze:

Piotr Kamont – przyrodnik, ptasiarz, edukator. Kosi bagna dla Czajek i Kszyków. Zakłada Ogrody na pTAK!, żeby Kapturki i Kosy znalazły w nich swój nowy dom. Wiesza budki dla Bogatek, Szpaków i Puszczyków. Opowiada o ptakach w „Ptasim Radiu Gdańsk”. Prezes Stowarzyszenia Jestem na pTAK!