10-11 kwietnia / Porozmawiajmy ze sobą jak w kinie. Warsztaty scenopisarskie

10-11 kwietnia 2021 r., godz. 11:00-14:00 | Porozmawiajmy ze sobą jak w kinie. Warsztaty scenariopisarskie z tworzenia dialogowej sceny filmowej (online)
Prowadzący: Piotr Szulc
Liczba miejsc ograniczona. Wymagana jest rejestracja: piotrszulc1983@gmail.com
UWAGA! Warsztaty będą transmitowane na żywo i będą dostępne dla zarejestrowanych uczestników jedynie w czasie rzeczywistym.

Obrazek przedstawia plakat z abstrakcyjnym obrazkiem i napisem: Porozmawiajmy ze sobą jak w kinieWspólne konstruowanie opowieści stanowi doskonały punkt wyjścia do wymiany zdań i lepszego poznania się. Zapraszamy do porozmawiania ze sobą za pośrednictwem fikcyjnych bohaterów opowieści. Nie będzie to jednak zwykła rozmowa – będzie ona podlegała wszelkim scenariopisarskim regułom. Warsztaty online poprowadzi Piotr Szulc.

Uczestnicy warsztatów zmierzą się z zadaniem napisania dramatycznej sceny filmowej z wykorzystaniem technik i form zapisu stosowanych w scenariuszu filmowym: wskazówki sceniczne, dialogi, język filmowy, odpowiednia budowa. Pod okiem prowadzącego, spróbują zbudować odpowiednią scenerię, opisać działania bohaterów, a przede wszystkim – stworzyć między bohaterami pełnoprawny filmowy dialog.

Na warsztatach – poza zadaniami, czyli warstwą praktyczną – pojawi się także warstwa teoretyczna, z której dowiemy się, m.in.:
– jakie są metody konstruowania sceny i dialogu?
– jakie dramaturgiczne zabiegi możemy zastosować w scenie i dialogu?
– co to znaczy, że dialog powinien być wizualny?
– jak nie konstruować dialogu, jakie elementy należy z niego usuwać?
– czym różni się dialog filmowy od dialogu w prozie i codziennej mowy?

Każdy z uczestników na dzień przed rozpoczęciem warsztatów drogą mailową otrzyma skrypt zawierający wszelkie materiały i zadania, które zostaną wykorzystane w warsztatowej pracy.

Watrsztaty będą dostępne jedynie dla zarejestrowanych uczestników i odbędą się w czasie rzeczywistym – na żywo online.

Jak zgłosić się na warsztaty?
Na warsztaty należy zgłaszać się pod adresem mailowym: piotrszulc1983@gmail.com

Kto może wziąć udział w warsztatach?
Każdy zainteresowany powyżej piętnastego roku życia. Grupa uczestników warsztatów będzie liczyła do dwudziestu osób.

Czy podczas zgłaszania się lub na same warsztaty trzeba coś przygotować?
Na warsztaty nie trzeba niczego przygotowywać. Wszystko, co potrzebne, zostanie zawarte w przesłanym skrypcie z materiałami i zadaniami.

Czy zgłaszając się na warsztaty trzeba wziąć udział w obu spotkaniach warsztatowych?
Zachęcamy do udziału w obu częściach, każde ze spotkań warsztatowych będzie posiadało bowiem inny program.

Czy warsztaty coś kosztują?
Warsztaty są całkowicie bezpłatne.

O Prowadzącym:
Piotr Szulc jest autorem scenariuszy do filmów aktorsko-animowanych, komiksów, gier miejskich i muzealnych, narzędzi multimedialnych, szkoleń. Jest takze autorem kilkudziesięciu projektów warsztatów (koncepcja, prowadzenie) dotyczących pisania scenariuszy, tworzenia komiksów oraz gier, m.in. przy okazji festiwali: Animation Now!, CudaWianki, Transvizualia, Miasto Słowa, Literacki Sopot, Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier w Łodzi.