27 marca / Policzone – o gdańskich nietoperzach

27 marca 2021 r., godz. 10:00 | Policzone – o gdańskich nietoperzach
Organizator: Kamila Chomicz.
Współpraca: Honorata Martin
Premiera filmu na YouTube IKM >>

Miejsca, w których zimują gacki, nocki i inne latające ssaki, to w Gdańsku często ważne z perspektywy dziedzictwa historycznego obiekty: Twierdza Wisłoujście, Zbiornik wody Stara Orunia czy w forty na Górze Gradowej. W jaki sposób łączona jest działalność kulturalna w tych obiektach z ochroną nietoperzy?

To nietoperze będą głównymi bohaterami filmu przygotowanego w ramach Otwartego IKM. Wybrane gatunki tych ssaków poznamy dzięki ekologom z grupy „Pomorskie Nietoperze” – opowiedzą o cechach charakterystycznych, o procesie hibernacji i akcji zimowego liczenia nietoperzy w Gdańsku. Dowiemy się, dlaczego nietoperzom nie można przeszkadzać w trakcie „snu zimowego” oraz jak można je od siebie odróżnić kiedy „śpią”. Natomiast osoby zarządzające gdańskimi zabytkami, które nietoperze szczególnie sobie upodobały, opowiedzą, czy można (i jak) prowadzić działalność kulturalną w takich miejscach.

O Organizatorce:
Kamila Chomicz – fotografuje, kręci krótkie filmy, zajmuje się organizacją spotkań, wydarzeń i warsztatów edukacyjnych. Absolwentka biologii na UG i Akademi Filmu i Telewizji w Warszawie. W swojej pracy stara się łączyć, wszystkie zdobyte umiejętności i wiedzę, aby tworzyć projekty i działania, które uważa za ważne. Angażuje się w projekty związane z ochroną środowiska naturalnego i bioróżnorodnością, zrównoważonym rozwojem, prawami kobiet oraz działaniami związanymi z rozwojem kreatywności i integracją lokalnych społeczności. www.lagunabacalar.net, www.miroro.pl, www.kamilachomicz.pl