19 i 29 marca / Tradycyjna kultura Białorusi. Wykłady online

(Nie)Obca kultura. Wykłady poświęcone tradycyjnej kulturze Białorusi
19 marca 2021 r., godz. 18:00 – spotkanie 1.
29 marca 2021 r., godz. 18:00 – spotkanie 2.
Prowadząca: Kaciaryna Bychak
Transmisja na kanale Youtube IKM >>

Jak dobrze znasz Białoruś i jej kulturę? Zapraszamy na dwa wykłady online Kaciaryny Bychak, która przybliży kulturę naszych sąsiadów.

Pierwsze spotkanie będzie poświęcone tradycyjnej kulturze duchowej Białorusi. Będzie więc o wierze, obrzędach i elementach magicznych. Poznamy główne obrzędy związane z porami roku, przeanalizujemy powiązania między chrześcijaństwem a wierzeniami rodzimymi, usłyszymy archiwalne nagrania dawnych pieśni. Podczas dyskusji odwołamy się do własnych wspomnień i zastanowimy się, które elementy są wspólne dla każdego/ każdej z nas, a które stanowią nasze unikatowe doświadczenia.

Drugie spotkanie to podróż po kulturze materialnej: bogato zdobione stroje, białe jak śnieg ruszniki, tkane kilimy, rzeźbione kufry i słomiane pajączki. Porozmawiamy o tym, kiedy i jak były wykorzystywane ornamenty, czemu służyły i od czego zależał ich kolor. Poznamy tajemnice wciąż żywej tradycji tkactwa.

O Prowadzącej:
Kaciaryna Bychak – doktorantka na Uniwersytecie Szczecińskim (interdyscyplinarne studia z teologii i literaturoznawstwa z ukierunkowaniem na badania nad ludową religijnością w Europie Wschodniej). Regionalistka, edukatorka i menedżerka kultury. Współpracowniczka i realizatorka wielu projektów związanych z kulturą tradycyjną Europy Środkowo-Wschodniej (m.in. cykliczny projekt “Wokół Tradycji” w Ośrodku Teatralnym Kana, festiwal “Pieśni Bagien” – muzyka Polesia Polskiego, Białoruskiego i Ukraińskiego), pomysłodawczyni i realizatorka inicjatyw regionalnych Dom Tańca Szczecin, Szczecińskie Zgromadzenie Śpiewacze, festiwalu „Lipcówka” we wsi Żółwia Błoć/ k. Goleniowa.