12 oraz 13 marca / Jak wykonać słowiańską motankę?

12 marca 2021 r., godz. 19:00 | Tutorial – film instruktażowy tworzenia tradycyjnych lalek słowiańskich. Jak stworzyć motankę – lalkę Dzwoneczek?

13 marca 2021 r., godz. 11:00 | (Nie)Obca kultura. Tutorial instruktażowy tworzenia tradycyjnych lalek słowiańskich. Jak zrobić motankę – lalkę Podróżniczkę?

Prowadzenie: Alena Yanukovich

Tutorial będzie dostępny na kanale Youtube Instytutu Kultury Miejskiej w dniu premiery.

Motanki są to tradycyjne lalki słowiańskie, które mogą spełniać życzenia. Na pozór zwykłe przytulanki, jednak skrywają ogrom słowiańskiej historii i mądrości. Do dzisiaj robione za naszą wschodnią granicą.

Lalki-motanki służyły nie tylko do zabawy. Były cichymi i wiernymi towarzyszkami na każdym etapie życia. Chroniły przed “złym okiem” i zapewniały dobrostan.

Motanki to tradycyjne lalki słowiańskie, które przygotowuje się w jakieś intencji i w ten sposób nadaje im moc sprawczą – opowiada Alena Yanukovich, pomysłodawczyni warsztatow i prowadząca. – Na pierwszym spotkaniu wykonamy lalkę Dzwoneczek. Ma pomóc w przyciąganinu radości, zapełnieninu domu uśmiechem. Taki amulet-zabawkę wręczano w prezencie życząc dobrych wiadomości i szczęśliwych zdarzeń.

Podczas tego spotkania online bliżej poznamy dawną słowiańską tradycję motania lalek-talizmanów. Podczas spotkania dowiemy się, jakie są rodzaje lalek i w jakich sytuacjach były robione.

Do przygotowania motanki Dzwoneczka potrzebujemy: 
– czterech kawałków materiału – jednego białego i trzech kolorowych (mogą być o tych samych wymiarach lub delikatnie różnić się wielkością, dla przykłady: 20cm x 20cm, 23cm x 23cm i 26cm x 26cm);
– trójkątnego skrawka materiału na chustę motanki;
– czerwonej nici – nieco grubszej, ale takiej, którą da się urwać;
– wypełniacza do główki (np. waty);
– dobrego nastroju.

Drugą motanką, jaką można będzie wykonać sledząc tutorial online, to motanka Podróżniczka. Podróżniczka to lalka ochronna – chroni w podróży, w powrotach do domu. Według wierzeń ludowych pomaga swojemu właścicielowi pokonywać wszelkie trudy życia na drodze do celu. Ta motanka ma rączkach własny tobołek.

Do przygotowania motanki Podróżniczki potrzebujemy: 
– dwóch skrawków o wymiarach ok. 15x15cm, w tym jednego białego i jednego kolorowego;
– trójkątnego skrawka na chustę;
– malutkiego okrągłego lub prostokątnego skrawka;
– czerwonej nici nieco grubszej, ale takiej, którą da się urwać;
– wypełniacza do główki (np. waty);
– zboża i/lub monetę
– dobrych myśli

O prowadzącej:

Alena Yanukovich – prowadzi warsztaty tworzenia tradycyjnych lalek słowiańskich w wersji białoruskiej (m.in. Teatr Szekspirowski (podczas Tygodnia Białoruskiego), Muzeum Emigracji w Gdyni, Teatr w Oknie, Muzeum Narodowe w Gdańsku – oddział etnografii, Sopockie Centrum Integracji I Wsparcia Cudzoziemców, Miniteka oraz Sopoteka). Sama zainteresowała się motankami dzięki swojej mamie – pracowniczce muzeum na Białorusi. Alena była pomysłodawczynią, organizatorką oraz pełniła rolę tłumaczki podczas ich pierwszych wspólnych warsztatów w Gdańsku, gdzie jej mama była prowadzącą. To te warsztaty, gdzie mama pokazała swoja niesamowitą wiedzę i zaangażowanie, wciągnęły Alenę do magicznego światu słowiańskich lalek.