Otwarty IKM działa już 5 lat! Poznaj liczby i najciekawsze projekty

Grudzień jest świetną okazją, by podsumować ten intensywny rok. A to już 5 lat działania programu Otwarty IKM! W tym czasie Organizatorzy zrealizowali z nami w sumie 714 godzin – łącznie ponad 288 wydarzeń. Imponujące, prawda?

Swoje wydarzenia organizują z nami organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, instytucje kultury, aktywiści, animatorzy kultury, artyści, uczniowie (ze wsparciem swoich szkół), muzycy, doświadczeni pisarze, podróżnicy, a także osoby indywidualne, w tym cudzoziemcy m.in. z Turcji, Ukrainy czy Uzbekistanu. Projekty także często otwierają się na potrzeby dla osób z niepełnosprawnościami. Łącznie na wydarzeniach Otwartego IKM gościliśmy ponad 19 800 osób.

W mijającym roku zorganizowaliśmy dwa nabory na działania projektowe, realizowane od lutego do grudnia 2020 – opowiada Katarzyna Buczek z Instytutu Kultury Miejskiej. – Wydarzenia wyłonione w dwóch naborach odbyły się w siedzibie IKM przy Długim Targu oraz po raz pierwszy zrealizowaliśmy też nową formułę działań online.

W ramach Otwartego IKM w 2020 roku powstały m.in.: akcja online i kampania edukacyjno-informacyjna wyjaśniająca, jak zabudowa Gdańska wpływa na śmiertelność ptaków przelatujących nad miastem podczas jesiennych migracji, cykl programów w formie e-odcinków odkrywający tajemnice zwierząt morskich, skierowany do osób niesłyszących i słabosłyszących oraz osób zakochanych w podwodnym pięknie oceanicznego życia (cykl powstał we współpracy z Akwarium Gdyńskim), powstało też słuchowisko, w którym grupa kobiet dotknęła tematu raka piersi, zrealizowane zostały spotkania autorskie z reportażem, a także świąteczne wydanie warsztatów fotografii kulinarnej.

Ci, którzy nie mogą się doczekać otwarcia granic i wznowienia podróży, mogli wziąć udział w warsztatach Gdańskiego Klubu Opowieści Podróżniczych. Swoją formułę ze stacjonarnej na online zmienili także organizatorzy Forum Trójmiejskich Edukatorów i Edukatorek Filmowych. Wydarzenie było skierowane do nauczycieli, animatorów i edukatorów, skupionych wokół szkół, DKF-ów, organizacji pozarządowych, kin, uczelni wyższych oraz grup nieformalnych, urzędników oraz rodziców, opiekunów i młodzieży. Podczas Forum odbyło się webinarium „Edukacja filmowa. Dobre praktyki”, dyskusja o edukacji filmowej, spotkanie Q&A (pytanie – odpowiedź) oraz Giełda projektów. Projekty, które były zaprezentowane w trakcie Giełdy, zostały wybrane podczas specjalnego wcześniejszego naboru. Niektóre z nich możemy obejrzeć na stronie z filmami Otwartego IKM.

Ten rok zaowocował także w powstanie kilku e-booków. Wspomniane wcześniej Forum Trójmiejskich Edukatorów i Edukatorek Filmowych przygotowało e-book zawierający zestawienie inicjatyw, które warto znać w kontekście edukacji filmowej. Swoją wiedzą podzieliła się też w dwóch e-bookach autorka blogu kulinarnego Anna Włodarczyk. Znajdziecie w nich garść porad i inspiracji dotyczących fotografii kulinarnej, a przede wszystkim motywację do podjęcia fotograficznej eksploracji smaków niezależnie od doświadczenia czy posiadanego sprzętu. Joanna Sztybor i Magdalena Ubysz w formie e-booka przygotowały podsumowanie typograficznych warsztatów fotograficznych oraz tworzenia zinów.

W 2019 roku program Otwarty IKM rozwinął swoją formułę o działania w przestrzeni miejskiej. Odbyły się dwie nowe odsłony: Otwarty IKM na Siedlcach i Otwarty IKM na Placu Kobzdeja. W 2020 roku pragnęliśmy kontynuować odsłonę programu w otwartej przestrzeni publicznej, dlatego specjalną edycję Otwartego IKM zrealizowaliśmy w Nowym Porcie. Były to wydarzenia, które odbywały się w przestrzeni dzielnicy i miały charakter kulturalny, miastotwórczy i włączający mieszkańców. Działania będą kontynuowane także wiosną 2021 roku. Projekt realizowany jest w ramach konkursu „Otwarty IKM w Nowym Porcie”, organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku oraz w ramach zadania #R089 „UrbCultural Planning”, dofinansowanego z programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej – Interreg Baltic Sea Region.

Najciekawsze wydarzenia prezentujemy w zakładce WYBRANE PROJEKTY. Zapraszamy też do pobrania e-booków i oglądania filmów i słuchowisk na stronie z filmami z projektów Otwartego IKM. Być może relacje z tych wydarzeń podsuną Wam, drodzy Organizatorzy, własny pomysł na działanie? Z kolejnym naborem stratujemy już w styczniu 2021 roku!