Zielony potencjał. Projekcja filmu i dyskusja

Film Nasze jutro to fascynujące i jednocześnie przerażające spojrzenie na przyszłość Ziemi. Czy człowiek korzystający z zasobów planety powinien czuć się zobowiązany do jej ochrony? Czy obecne pokolenia są odpowiedzialne za stworzenie bezpiecznego schronienia  dla kolejnych? Czy możliwe jest urzeczywistnienie apokaliptycznych scenariuszy, w których Ziemia staje się wyniszczoną, jałową planetą? Organizując pokaz filmu Stowarzyszenie PROM*Kultura zaprosiła do dyskusji wokół pytań stawianych przez reżyserkę Mélanie Laurent.

Sień Instytutu Kultury Miejskiej jest dostosowana do projekcji filmowych w kameralnej atmosferze. Organizatorzy wykorzystali ten fakt nie tylko do pokazania filmu, ale też zainicjowali dyskusję dotyczącą aktywności obywatelskiej na polu „zielonych trendów”. Czy to, co widzowie zobaczyli w filmie można odnieść do obserwacji w Gdańsku?

Jako cel organizatorzy postawili sobie zwrócenie uwagi publiczności na tematykę „zielonego miasta”. W rozmowie opowiedzieli o trendach w tym ruchu i odnieśli się do realiów miasta Gdańsk. Organizatorzy chcieli również stworzyć przestrzeń na poznanie osób zainteresowanych tematem, co może zaowocować nowymi wartościowymi działaniami.

Druga część spotkania pełniła rolę networkingową – daliśmy możliwość poznania się osobom, dla których zielone trendy są bliską ideą, którzy mogą wspólnie działać na tym polu – tłumaczy Paweł Paniec ze Stowarzyszenia  PROM*Kultura.

Zwiastun filmu Nasze jutro 

Dyskusję poprowadził Paweł Paniec, prezes Stowarzyszenia, oraz Joanna Paniec, ogrodnik miejska z ZDiZ w Gdańsku. W spotkaniu udział wzięli ludzie w bardzo różnym wieku, reprezentujący przekrój działań aktywistów miejskich.

Zauważyliśmy, że uczestnicy spotkania już posiadali własne doświadczenia związane z wcielaniem w życie zielonych inicjatyw oraz aktywnością obywatelską na innych polach. W ten sposób udało się doprowadzić do cennej wymiany opinii i informacji  – opowiada organizator.

„Zielone” było też podejście organizatorów do kwestii promocji wydarzenia. Stowarzyszenie zrezygnowało z materiałów drukowanych, a działania promocyjne przeniesiono do sieci, angażując użytkowników Facebooka poprzez tworzenie obrazków i tzw. „memów”, rozsyłając mailingi do osób z posiadanej już bazy, umieszczając informację o spotkaniu w serwisach internetowych.

O organizatorach:

Stowarzyszenie PROM*Kultura – powstało w 2011 roku, założone przez nieformalną grupę związaną z promocją kultury i literatury wokół pierwszej gdańskiej księgarnio-kawiarni Exlibris Cafe. Koncentruje się na promocji czytelnictwa i jego pozytywnego wpływu na kształtowanie właściwych nawyków prospołecznych oraz podkreślania niesionych przez nie wartości edukacyjnych. Organizuje spotkania dzieci i młodzieży, praktyki studenckie, zajęcia dla seniorów.

O prowadzącej:

Joanna Paniec – mgr inż. architekt krajobrazu, projektantka i designer, zatrudniona na stanowisku Ogrodnik Miejskiej w ZDiZ w Gdańsku, dzięki czemu swoje pasje i przekonania dotyczące miejsca zieleni w naszym życiu stara się teraz realizować „z urzędu” wierząc, że opór materii najlepiej pokonać będąc w niej zanurzonym.

Projekt zrealizowany w październiku 2016 r.