Z głową w chmurach. Plastyczne warsztaty dla dzieci

Yayoi Kusama, japońska malarka i rzeźbiarka, była inspiracją dla dzieci podczas warsztatów plastycznych zorganizowanych przez Łukasza Poświatę. Do poprowadzenia zajęć zaprosił doświadczonych grafików i edukatorów, którzy stworzyli kreatywną atmosferę sprzyjającą wyrażeniu swojej plastycznej pasji.

Yayoi Kusama tworzy tzw. „sztukę obsesyjną” wyróżniającą się krzykliwymi wzorami i kształtami. Zaczęła tworzyć w wieku dziesięciu lat, czyli będąc w podobnym wieku, co uczestnicy i uczestniczki warsztatów. Burzliwa droga artystyczna zaprowadziła malarkę na sam szczyt uzniania – otrzymała wiele nagród, w tym „nobla w dziedzinie sztuki” – japońskie Praemium Imperiale orazjako pierwsza Japonka w historii reprezentowała swoje państwo na Biennale w Wenecji.

O Programie dowiedziałem się ze strony Instytutu Kultury Miejskiej. Sień IKM to dobra i przyjazna lokalizacja. Zaplanowaliśmy uniwersalne warsztaty, gdzie każdy uczestnik mógł wyrazić siebie – opowiada Łukasz Poświata.

Podążając kolorowym tropem artystki dzieci zastanawiały się, jak to jest bujać w obłokach. Ten stan z głową w chmurach pod okiem prowadzących próbowali w plastyczny sposób zinterpretować. Przy okazji poznali sposoby tworzenia prac graficznych i różne pojęcia z teorii grafiki.

Co mógłbym doradzić innym organizatorom? Na pewno utrzymanie kontaktu z osobami pracującymi w IKM, ponieważ bardzo pomaga to przy organizacji planowanego wydarzenia – mówi Łukasz Poświata.

O prowadzących:

Piotr Paluch – absolwent wydziału grafiki na ASP w Gdańsku. Aktualnie asystent dr. Adama Kamińskiego w pracowni Komunikacji wizualnej na wydziale grafiki na ASP w Gdańsku. Współtwórca grupy atelieR. Zajmuje się przede wszystkim projektowaniem graficznym, starając się formułować komunikaty nieco inne niż te, do których przywykliśmy. Uważa, że nożyce i kawałek taśmy są tak samo dobrym narzędziem jak nowoczesne technologie. Poza projektowaniem interesują go także inne formy kreacji artystycznej, takie jak instalacje czy działania w przestrzeni publicznej. Sztuka jest dla niego pretekstem i zaproszeniem do działania. Brał udział w wystawach zbiorowych: Re-Akcje I, Międzynarodowe Biennale Plakatu Studenckiego w Lublinie, *grafie , Studencki Festiwal Sztuk Wizualnych.

Weronika Lipniewska – absolwentka studiów I stopnia kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Głównym obszarem jej działań twórczych i zainteresowań badawczych jest pole wzajemnego przenikania się obszarów ilustracji, projektowania i muralu. Wcześniejsze doświadczenia z zakresu malarstwa ściennego stara się rozwijać, wprowadzając w jego obręb elementy projektowania graficznego i ilustracji. Aktywnie uczestniczy w działaniach pozaszkolnych Wydziału Grafiki, dodatkowo zajmuje się edukacją artystyczna angażując się w szereg działań i warsztatów.

Projekt został zrealizowany w czerwcu 2017 r.