Z Czeczenii do Polski. Spotkanie autorskie z Zargan Nasordinovą

Grupa nieformalna Kobiety Wędrowne w ramach Otwartego IKM zorganizowała spotkanie z Zargan Nasordinovą, współautorką książki 186 szwów. Z Czeczenii do Polski. Droga matki. Było to spotkanie niezwykłe, bo książka stała się jedynie punktem wyjścia do głębszej rozmowy: o sytuacji kobiet – ofiar wojen i autorytarnych reżimów, o dramatach ich uchodźczej trajektorii, a także o mocy współczującej wyobraźni i kobiecej solidarności.

Zargan Nasordinova pochodzi z Czeczenii, w Polsce znalazła się uciekając przed wojną. Razem z Anną Kaszubską napisały książkę 186 szwów. Z Czeczenii do Polski. Droga matki opowiadającą o walce o życie. W Polsce mieszka od 10 lat, jest matka czwórki dzieci, z których troje jest niepełnosprawnych z powodu urazów wojennych.

186 szwów to opowieść o macierzyństwie, miłości, odwadze, strachu i cierpieniu. Ta historia pozwala docenić życie, odnaleźć piękno i dobro, ułożyć od nowa własne priorytety i wyraźnie zobaczyć to, co naprawdę ważne. Zargan znaczy „biegnąca”, Anna – „pełna łaski”. Dwie kobiety, prawdziwe emocje i siódemka dzieci.

Rozmowę z Zargan Nasordinovą poprowadziła Khedi Alieva – również uchodźczyni. Wspomnienia i dyskusję przeplatało czytanie fragmentów książki przez Kamilę Fatkhudinovą.

Obchody 100-lecia praw wyborczych kobiet w Polsce to dobra okazja by pokazać jak kobiety z innych krajów, kultur i religii mieszkające w Polsce uczą się od Polek emancypacji – tłumaczy Khedi Alieva.

Podczas spotkania organizatorki zaprosiły do spróbowania tradycyjnego czeczeńskiego ciasta.

Organizatorka: Khedi Alieva

Wydarzenie odbyło się w czerwcu 2018 r.