Prelekcje w języku rosyjskim: „Stocznia jest kobietą” oraz „Kobiety Solidarności”

W sierpniu 1980 roku w Stoczni Gdańskiej rozpoczął się strajk, który spowodował zmianę ustroju politycznego w całym państwie. To dzięki Annie Walentynowicz, Alinie Pieńkowskiej, Ewie Ossowskiej, Henryce Krzywonos, Joannie Dudzie-Gwieździe i Maryli Płońskiej strajk był kontynuowany. Gdyby nie determinacja tych kobiet, protest skończyłby się po trzech dniach. Tę część historii Solidarności w języku rosyjskim w Otwartym IKMie przybliżyła Raisa Korycka.

W latach największej świetności w Stoczni pracowało nawet 20 tysięcy osób, z których 25% stanowiły kobiety. Przez kilkadziesiąt lat w Stoczni pracowało, tworzyło, a nawet mieszkało jednorazowo aż 5 tys. kobiet. Ponadto, gdyby nie Anna Walentynowicz, Alina Pieńkowska czy Henryka Krzywonos ci, którzy strajkowali w innych, mniejszych zakładach, zostaliby wyrzuceni z pracy albo wsadzeni do więzień. Nie byłoby dwudziestu jeden postulatów. Nie byłoby Porozumień Sierpniowych. Nie byłoby NSZZ Solidarność.

Pomysł opowiedzenia historii pracownic i bohaterek Stoczni Gdańskiej powstał podczas letnich spacerów po terenach Stoczni pod tytułem „Stocznia szlakami kobiet”. Spacery w języku rosyjskim cieszyły się dużym zainteresowaniem, dlatego Raisa Korycka postanowiła zaprosić wszystkich zainteresowanych tematem na prelekcję i dyskusję.

Jest duże zainteresowanie tematem. Udało się nam połączyć w dyskusji język polski i rosyjski, bez przekładu – opowiada organizatorka. – Uczestnikom i uczestniczkom projekt dał świadomość roli kobiet w historii.

Organizatorka zaprosiła na spotkanie Urszulę Ściubeł, emerytowaną suwnicową ze Stoczni Gdańskiej. W ramach Otwartego IKM odbyły się dwa spotkania prowadzone w języku rosyjskim: „Stocznia jest kobietą” oraz „Kobiety Solidarności”.

O prowadzących:

Urszula Ściubeł – urodziła się 8 kwietnia 1945 roku. Ukończyła szkołę zawodową o specjalności ślusarz narzędziowy. Pracę w Stoczni Gdańskiej rozpoczęła  1963 roku. Początkowo pracowała w Spółdzielni Pracy Usług Stoczniowych „Marlinka”. Następnie przez 18 lat była izolatorką. W 1981 roku zdała egzamin na suwnicową, uzyskując uprawnienia na obsługę 20 tonowej suwnicy. Do roku 1988, kiedy przeszła na emeryturę, pracowała na stanowisku suwnicowej. Ma czwórkę dzieci. Mieszka w Gdańsku.

Raisa Korycka – urodziła się na Białorusi, ma pochodzenie polskie. Studia ukończyła w Rosji. Interesuje się historią Polski, zwłaszcza okresem po II wojnie światowej i powstaniem ruchu społecznego Solidarność. Lubi podróżować i poznawać nowe kraje, kultury i ludzi. Jest certyfikowaną przewodniczką Europejskiego Centrum Solidarności. Do projektu „Metropolitanka” dołączyła w kwietniu 2018 roku.
Jako przewodniczka oprowadza po polsku i po rosyjsku.

Projekt został zrealizowany w marcu 2019 r.