Ozobot w mieście. Warsztaty rodzinne

Robot Ozobot już po raz drugi wystąpił w Otwartym IKM. Tym razem podczas warsztatów w ramach European Robotics Week, gdzie zaprosił dzieci i ich opiekunów na przygodę w zminiaturyzowanej przestrzeni Gdańska. W trakcie warsztatów uczestnicy poznawali style architektoniczne, ulice i zaułki swojego miasta.

Ozobot to mały robot idealny do zadań dydaktycznych. Zdobywca głównych nagród w kategorii „Best Robot” na światowych targach w USA: „Consumer Electronics Show” w 2015 r. i „International Toy Fair” w 2014 r. W Polsce zdobywca tytułu „Zabawka Roku 2016” w konkursie ogłoszonym przez portal zabawkowicz.pl . Ozoboty na warsztat udostępnia firma Edu-sense zajmująca się promocją Ozobota w Polsce.

Warsztaty polegały na edukacyjnej zabawie z robotem o nazwie Ozobot. W pierwszej części uczestnicy poznawali możliwości Ozobota, sposób komunikowania się z nim. W drugiej rysowali zakodowane trasy dla Ozobota prowadzące przez ulice Gdańska. Dzieci uzupełniały trasę małymi elementami przestrzennymi (papierowe sześciany z rysunkiem zabytku, bramy), które miały przypominać o spotykanych na trasie zabytkach.

Podczas warsztatów Krystyna Kolendo-Dzięgielewska i Marcin Baryłkiewicz zaprezentowali składaną makietę Gdańska oraz opowiedzieli, jak taką makietę stworzyć w domu z dzieckiem.

Udało się pokazać dorosłym, jak bardzo dzieci potrzebują ich udziału w zabawie edukacyjnej – opowiadają prowadzący. – Wszyscy dorośli po raz pierwszy widzieli Ozobota i była to dla nich informacja o wartościowych zabawkach edukacyjnych.

Dzieci odkrywały przyjemność z budowania papierowych makiet miasta (w odróżnieniu od tych budowanych np. w Minecraft). Rodzice mieli okazję zobaczyć, jak dzieci uczestniczą w zajęciach w grupie, czy potrafią pracować według podanego planu.

Na koniec warsztatów dzieci otrzymały Dyplomy od firmy Edu-sens, a dorośli ulotkę z informacją, skąd dzieci mogą uczyć się o Ozobocie i informacją o projekcie „Otwarty IKM”.

O organizatorach i prowadzących:

Krystyna Kolendo-Dzięgielewska – matematyk (metody numeryczne i programowanie) z bogatym doświadczeniem w edukacji dzieci i dorosłych. Naukę wykorzystania komputera w edukacji prowadzi przy współpracy z Europą. Realizuje projekty związane z literaturą dla dzieci i sztuką. Od 4 lat aktywna w temacie nauczania programowania. Autorka bloga: www.modanakoda.blogspot.com

Marcin Baryłkiewicz – plastyk z doświadczeniem w prowadzeniu kursów rysunkowych i komiksowych z dziećmi i młodzieżą. W przeszłości grafik w wydawnictwie prasowym, a od pięciu lat nauczyciel plastyki w szkole podstawowej.

Projekt został zrealizowany w listopadzie 2017 r.