Od śmietnika do gablotki. Wykład i warsztaty

Czy śmieć może stać się artefaktem o wartości artystycznej i kolekcjonerskiej? Kolektyw od rzeczy skład podchodzi do tematu ambitnie. Kora Tea Kowalska i Pamela Cora Ganatowski od lat zajmują się tematem śmieci we współczesnej kulturze. Wychodzą z założenia, że każdy, nawet najbardziej błahy przedmiot posiada znaczenie. Pragnąc przybliżyć to dość skomplikowane zagadnienie z dziedziny nowej humanistyki, przygotowały wykład i warsztaty Od śmietnika do gablotki.

Uczestnicy zajęć przyglądali się różnym przedmiotom okiem zbieracza czy też kolekcjonera, próbowali odczytać ich mikrohistorie. Po to, by rzeczy te wyeksponować w formie przestrzennego kolażu – swego rodzaju wystawy – tłumaczą organizatorki.

Pracę warsztatową poprzedził wstęp w formie wykładu. Poruszono m.in. temat procesu przemiany rzeczy o statusie „śmieci” w przedmioty muzealne, kolekcjonerskie, historyczne czy archeologiczne ciekawostki. Co powoduje, że dany przedmiot jest postrzegany jako wartościowy? Jaki konktekst kulturowy kryje się za tym? Odpowiedzi nie były proste, ale na pewno inspirowały do dalszego zgłębiania zagadnienia, również w praktyce.

Chciałyśmy zainteresować szerszą publiczność tematem i wybadać, czy działania wokół tej tematyki znajdują odbiorcę – opowiadają organizatorki.

Praca warsztatowa, jak i jej efekty, były przez artystki skrzętnie dokumentowane i opisywane. Organizatorki wydarzenia planują wykorzystać ten materiał do dalszych badań i, być może, do stworzenia publikacji o charakterze edukacyjno-kulturalnym. Tym samym wydarzenie zdobywa nowy badawczy wymiar.

O organizatorkach:

Kora Tea Kowalska – absolwentka archeologii i kulturoznawstwa, pracuje nad doktoratem na temat śmieci w kulturze. Prowadzi autorskie zajęcia o kolekcjach, śmieciach i sztuce na Uniwersytecie Gdańskim, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Współpracowała z licznymi instytucjami, takimi jak: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Instytut Sztuki Wyspa, Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Archeologiczne, Biblioteka w Bydgoszczy współtworząc m.in. projekty kulturalne, organizując oprowadzania, warsztaty czy pozyskując zbiorów do kolekcji muzealnych. Prywatnie kolekcjonerka, współtworzy grupę od rzeczy skład, w której archiwizuje historie rzeczy ze swojej kolekcji.

Pamela Cora Granatowski – absolwentka archeologii i antropologii kultury/etnologii UMK Toruń, niezależny pracownik kultury – organizuje i kuratoruje wydarzenia kulturalno-artystyczne, wiceprezes zarządu Fundacji smacznego!, współtworzy festiwal Obserwatorium Miejskie w Toruniu, kuratorka dźwiękowej serii wydawniczej Observatory Series i cyklu koncertów muzyki eksperymentalnej Cząstki Dziwne 2011-2013, prowadzi warsztaty antropologiczno-artystyczne (festiwal książki obrazkowej dla dzeci LiterObrazki w Bydgoszczy) czy okazjonalne realizowała projekty m.in. z magazynem Glissando czy Menażeria, ale także Galerią Sztuki Wozownia, CSW Łaźnia, CSW Znaki Czasu. Pokazywała swoje prace fotograficzne w Polsce i za granicą. Prywatnie lubi formy pocztówkowe i książki kucharskie.

Projekt zrealizowany w czerwcu 2016 r.