Miasto Drzew: wykłady, warsztaty, gra terenowa

Co wiemy o naszej „miejskiej dżungli”? Kamila Chomicz różnego rodzaju aktywnościami pod hasłem „Miasto drzew” przybliża przyrodę w mieście. W ramach Otwartego IKM odbyły się wykłady, warsztaty i gra terenowa.

Możemy poznawać przyrodę w mieście na różne sposoby. Zbierać historie i wiadomości na temat starych drzew i ich mieszkańców, poznawać sieci połączeń i komunikacji międzygatunkowych. Doświadczać przyrody, z którą mamy styczność na co dzień. Do tego chce zachęcić organizatorka Miasta Drzew.

Zawsze lubiłam Trójmiasto i Gdańsk, bo było to zielone miasto. Bliskie morza i lasów. Wyróżniało je niezabetonowane nabrzeże,  stare drzewa i zjawiskowa „wyspa żab”, którą niestety, kilka lat temu zalał beton – opowiada Kamila Chomicz, organizatorka.

Zachęcając do odkrywania zielonej strony swoich miast, Kamila zaprosiła na najpierw na „zielone” prelekcje  oraz warsztaty zdobienia koszulek i toreb grafikami nawiązującymi do motywów drzew i miasta, a później również na wspólny spacer i grę terenową w Parku Steffensa.

Wysłuchaliśmy prelekcji O życiu z perspektywy drzewa (Natalia Recław), Drzewa ludziom (Jowita Kurach, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej), Rola drzew w planowaniu przestrzeni miejskich (Anna Golędzinowska) i  7 drzew z Parku Steffensa (Kamila Chomicz).

Ostatnia z prelekcji była też wstępem do gry terenowej w Parku Steffensa. Uczestnicy otrzymali specjalnie przygotowane karty do gry, na których oznaczali stare drzewa z kodami QR. Pod każdym kodem skrywa się nagranie wideo o danym drzewie. Zadaniem uczestników gry było odnalezienie drzew oraz przygotowanie relacji. Każdy uczestnik spaceru otrzymał też kartę ze specjalną krzyżówką oraz mapą, na której były oznaczone nasze przystanki. W rozwiązaniu krzyżówki pomogła zdobyta podczas spaceru wiedza.

Przy okazji spaceru po parku, Kamila Chomicz i Natalia Recław opowiedziały kilka ciekawostek na temat odwiedzanych drzew, a Anna Golędzinowska przedstawiła historię tego niezwykłego parku. Swoimi opowieściami o drzewach i parku mogli się też podzielić uczestnicy.

Kliknij w zdjęcia, by powiększyć:

O organizatorce i prowadzących: 

Kamila Chomicz (pomysłodawczyni, koordynatorka, autorka filmów) – fotografuje, kręci krótkie filmy, zajmuje się organizacją spotkań, wydarzeń i  warsztatów edukacyjnych. Absolwentka biologii na UG i Akademi Filmu i Telewizji w Warszawie. W swojej pracy stara się łączyć, wszystkie zdobyte umiejętności i wiedzę, aby tworzyć projekty i działania, które uważa za ważne. Angażuje się w  projekty związane z ochroną środowiska naturalnego i bioróżnorodnością, zrównoważonym rozwojem, prawami kobiet oraz działaniami związanymi z rozwojem kreatywności i integracją lokalnych społeczności. www.lagunabacalar.net, www.miroro.pl, www.kamilachomicz.pl

Natalia Recław (wykłady, warsztaty, współpraca merytoryczna) – z zamiłowania i zawodu biolożka. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się edukacją przyrodniczą. Uczestniczyła m.in. na Bałtyckim Festiwalu Nauki, Pikniku Naukowym, Nocy Biologów i Dniu Otwartym Wydziału Biologii. Pracowała w firmie Altereco gdzie opracowywała scenariusze warsztatów z dziedziny biologii, chemii oraz fizyki. Zajęcia  edukacyjne prowadziła w Centrum Hewelianum. Współpracuje z Fundacją MI-RO-RO i uczy biologii w szkole.

dr inż. arch. Anna Golędzinowska  (wykłady) – adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, Przewodnicząca Komisji Zrównoważonego Rozwoju w Radzie Miasta Gdańska.