Magiczne lalki. Warsztaty tworzenia lalek-motanek

By przynosiły dobrobyt i sprzyjały w każdym przedsięwzięciu, muszą być wykonane bez użycia igły. Zapewne stąd też wywodzi się nazwa tych niezwykłych lalek – motanki, od motania. Kolorowe skrawki tkanin i wzorzyste wstążki układają się w kształty ludzików, przeplatają się tworząc symbole.

Zwyczaj tworzenia lalek-amuletów wśród Słowian jest znany od wieków. Jedne proste, inne bardziej skomplikowane, czasami z ziarnami zboża lub ziołami w środku – każda motanka jest wyjątkowa. Wysłuchuje próśb swoich twórców i twórczyń i pomaga im je spełnić.

Lubow Michajlik, z zawodu pedagog, a po godzinach wielka miłośniczka rękodzieła, zaprosiła na autorskie warsztaty, podczas których można było wykonać swoją własną lalkę-motankę, Anioła Bożonarodzeniowego.

Poprzez naukę tworzenia tradycyjnej lalki-motanki, uczestnicy poznali historię i kontekst tego zwyczaju. Praca przy wspólnym stole sprzyjała relaksowi, zastanowieniu się nad potrzebami i życzeniami, jakie by się chciało wypowiedzieć do tworzonego amuletu. W warsztatach wzięły udział także dzieci wraz z opiekunami.

Udział w Programie był dla mnie wyzwaniem, ponieważ dopiero zaczynam organizować i prowadzić warsztaty. To było bardzo cenne doświadczenie – opowiada organizatorka, Lubow Michajlik. – Innym organizatorom radzę zaprosić do współpracy asystentów organizatora oraz dzielić się z nimi obowiązkami.

O organizatorce i prowadzącej:

Lubow Michajlik – z wykształcenia jest pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem. Oprócz tego jest miłośniczką rękodzieła. Lubi się dzielić swoją wiedzą, umiejętnościami, emocjami, pasjonować innych swoimi zainteresowaniami. Będąc obcokrajowcem w Polsce jest zainteresowana rozwojem dialogu międzykulturalnego, tworzeniem pozytywnych relacji, upowszechnianiem wiedzy o swoim kraju i poznaniem kultury Polski. Facebook organizatorki >>

Projekt zrealizowany w grudniu 2017 r.