Z życia Googlemana. Spotkanie kulturalno-podróżnicze o Kanadzie

Objuczony specjalistycznym sprzętem przemierza ulice, skwery i wiele innych zakamarków Kanady. Po drodze poznaje przyrodę, muzykę, niezwykłe historie i fantastycznych ludzi. Jest „żółtym człowieczkiem” z Google Maps. Poznajcie Dominika Starosza – Googlemana!

Na pomysł zaproszenia do Sieni IKM jednego z pracowników Google wpadła Agnieszka Jaworska. Punktem wyjścia była elektroniczna mapa, coraz bardziej niezbędne narzędzie nie tylko w podróży, lecz i w świecie nauki oraz kultury. Spotkanie „Surrealistyczne przygody w krainie Google” było kulturalno-technologiczną podróżą po Kanadzie, a przewodnikiem został Dominik Starosz, który na co dzień zajmuje się dokumentowaniem miejsc publicznych dla Google.

Jako Google Streetviewer jestem jedną z 12 osób wykonującą tę pracę w całej Kanadzie. Bliskie jest mi Ontario, Quebec, Toronto oraz Prowincje Atlantyckie. Moja praca polega na wykonywaniu i zbieraniu zdjęć ulic, miejsc publicznych, szlaków turystycznych. Do tego używam: Googlecar – specjalnie wyposażonego samochodu oraz Trekkera – plecaka ze specjalistycznym sprzętem. Ta praca jest… bardzo surrealistyczna – o swojej pracy opowiadał Dominik Starosz.

Niestety, z uwagi na zobowiązanie zachowania pewnych tajemnic wyłącznie dla korporacji, gość nie mógł ujawnić nam wszystkich szczegółów swojej pracy, jednak dzięki spotkaniu mogliśmy się przyjrzeć z bliska, jak powstają zdjęcia, które potem oglądają miliony mieszkańców Ziemi na mapach i aplikacjach przygotowanych przez Google.

Podróż przez Kanadę z Dominikiem Staroszem miała kilka wymiarów. Z jednej strony słuchacze mogli poznać najciekawsze i najpiękniejsze miejsca tego kraju, z drugiej – poznać kulisy pracy z nowoczesną technologią w korporacji Google. Co więcej, gość spotkania miał okazję pokazać Kanadę „od podszewki”, ponieważ poznaje i uczy się jej nie tylko podczas pracy, lecz również po godzinach pasjami oddając się przygodom z dala od cywilizacji. Opowieści towarzyszył pokaz zdjęć oraz filmu.

Organizatorka: Agnieszka Jaworska

Projekt zrealizowany w marcu 2017 roku.