Antysmogowy ogród w słoiku. Warsztaty

A gdyby tak… przenieść ogród do mieszkania? Estetycznym i korzystnym dla domowego mikroklimatu miniaturowym ogrodom były poświęcone warsztaty Fundacji Schroniska dla Roślin. W ramach Otwartego IKM organizatorzy przygotowali dwa bezpłatne warsztaty, podczas których nauczyliśmy się tworzyć własny antysmogowy ogród w słoiku. 

Fundacja Schronisko dla Roślin działa już od trzech lat. Przyświeca jej idea uświadamiania roli, jaką odgrywają rośliny, oraz promowanie świadomego podejścia do roślin – by zaniedbane i niepotrzebne rośliny nie były wyrzucane od kosza. Fundacja prowadzi wymianę oraz adopcję niechcianych roślin i prowadzi warsztaty z tworzenia rękodzieł o tematyce roślinnej.

W ramach Otwartego IKM Fundacja zorganizowała warsztaty tworzenia własnych domowych florariów. Do zasadzenia w mikroogrodach wybrane zostały te gatunki roślin, które nie tylko są ozdobne, ale mają też inne właściwości – oczyszczają powietrze. Tworzenie własnego ogrodu w słoiku to też świetna okazja, by nauczyć się dbać o rośliny.

Dzięki programowi mogliśmy opowiedzieć o naszej fundacji oraz zwrócić uwagę większej liczny osób na problem, jakim jest wyrzucanie rzeczy, w szczególności roślin – po warsztatach opowiadały organizatorki. – Dzięki warsztatom zdobyłyśmy wiele nowych kontaktów, które, mamy nadzieję zaowocuję przyszłą współpracą.

O organizatorach i prowadzących:

Milena Banaszewska – bydgoszczanka, absolwentka Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz kierunku Intermedia na Akademi Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wspólnie z Moniką Turzyma-Patocką założyły Fundację Schronisko dla Roślin. Obecnie mieszka w Gdańsku i pracuje w kwiaciarni.

Monika Turzyma-Patocka – bydgoszczanka, technik weterynarii, studiowała biologię na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, skończyła kurs zoopsycholog i treser psów, obecnie uczęszcza na kurs florystyczny i mieszka w Bydgoszczy.

Projekt zrealizowany w listopadzie 2018 roku.