9 maja / Misie, lale i krasnale. Warsztaty online

9 maja, godz. 11:00 | Misie, lale i krasnale. Warsztaty online

Organizatorka i prowadząca: Aneta Pędraszewska
Warsztaty odbędą się online – transmisja na YouTube Instytutu Kultury Miejskiej: https://www.youtube.com/user/IKMGdansk

Na wyjątkowe warsztaty szyciowe dla dzieci i ich rodziców oraz opiekunów zaprasza Aneta Pędraszewska. Warsztaty „Misie, lale i krasnale” to spotkanie rodzica/opiekuna i dziecka, którzy wspólnie spędzają czas i wspólnie tworzą lalkę.

Podczas warsztatów dzieci stają się projektantami i wraz z dorosłymi tworzą – kleją, szyją – z niepotrzebnych skrawków ubrań, zalegających w domach tkanin lalkę lub innego stwora. Podczas warsztatów będziemy tworzyć stworka sensorycznego, czyli zabawkę kształtującą percepcję dotyku u dzieci.

Organizatorka zachęca, by uczestnicy skorzystali z materiałów, które są już niepotrzebne, ale z różnych względów mogą być sentymentalnie, np. zachowane ubranka po dzieciach. Użyte w naszej zabawce, stworzą nową historię!

Tkanina jest w tym projekcie bardzo ważnym elementem, bo to ona inspiruje do tworzenia lalek. Poprzez nadawanie tym tkaninom nowego życia, stworzymy nową historię dla nowego stworzenia-lalki.

Przedmiotem moich zainteresowań jest relacja rodzic-dziecko oraz ich twórcze spędzanie czasu, tworzenie czegoś razem. Tak naprawdę, zależy mi na tym, żeby w ciągu naszego spotkania to właśnie ten mały człowiek stał się osobą dowodzącą – opowiada organizatorka.

Na warsztaty przygotowałam dla wszystkich chętnych wykrojniki, proste elementy, które będzie można zestawiać w różnoraki sposób, dzięki czemu każda postać /lalka może być indywidualnym pomysłem dziecka – dodaje Aneta Pędraszewska.

Rodziców prosimy o przygotowanie:

 • kleju na gorąco,
 • materiałów/ tkanin,
 • wyciętych elementów wykrojnika,
 • wkładu z poduszek,
 • guziczków,
 • tasiemek,
 • sznurków
 • wypełnieniem w przypadku klejącej wersji może być ryż, kasza, soczewica, cieciorka, więc przydadzą się też lejki do wsypywania tych ziaren.
  To będzie bardziej atrakcyjna metoda dla młodszych dzieci. Powstaną takie ciężarkowe szmacianki.
 • Pobierz wykrojnik (PDF) na warsztaty: >>WYKRÓJ 1 << | >>WYKRÓJ 2<<

O organizatorce:

Aneta Pędraszewska – głównym polem mojej działalności była do tej pory Warszawa i Łowicz. W Warszawie pracowałam w Centrum Sztuki Współczesnej oraz w Łowickim Ośrodku Kultury.  Od dwóch lat jestem mieszkanką Gdańska, udało mi się współpracować z Centrum Sztuki Współczesnej w Nowym Porcie i zrealizować tam kolonijny projekt „Połaskocz mnie”, a także realizuję projekt „Smakowita Architektura” w centrum zabaw Budumi, Garnizon. Generalnie mam ogromną potrzebę działania, tworzenia, oglądania jak proces twórczy zacieśnia więzi, jak owocuje w dzieła niebanalne, jak otwiera oczy. Gdziekolwiek mieszkam mam ogromną potrzebę działania i realizowania swoich pomysłów. Zwłaszcza duży nacisk kładę na emocje i wpływ dzieła, procesu tworzenia na emocje, zachowanie. Gdańsk pokochałam miłością naturalną, chcę tu być i nieść swoje wizje warsztatów.