3 grudnia / Savery still exist. Czytanie performatywne

3 grudnia 2018 r. / godz. 18:30 – do ostatniego widza

Latający Cyrk Idei, Ostatnia wieczerza: Slavery still exists//Performing lecture
Koncept, reżyseria, wybór utworów muzycznych: Piotr Wyszomirski
Scenariusz: Magdalena Olszewska, Piotr Wyszomirski
Muzyka: Krzysztof Wojciechowski
Wizualizacje: Art Vyrzecky
Projekt plakatu: Jacek „Jacx Badder” Staniszewski
Produkcja: Fundacja Pomysłodalnia

W ramach czytania zespół Latającego Cyrku Idei zaprasza na wieczerzę. Zainteresowanych wsparciem produktowym i wykonawczym (uwaga: posiłek wegetariański) organizatorzy proszą o wcześniejszy kontakt: pomyslodalnia@gmail.com

Wydarzenie składa się z dwóch części: spektaklu i spotkania. Wstęp wolny!

Slavery still exists to kolejna realizacja, którą Fundacja Pomysłodalnia realizuje trwającą od kilku lat ideę wspierania kultury pozainstytucjonalnej. Prezentacja w Sieni Instytutu Kultury Miejskiej będzie absolutnym debiutem projektu w formie czytania performatywnego z wykorzystaniem specjalnie przygotowanych wizualizacji i muzyki.

Prezentacja koncentruje się na wyodrębnieniu najważniejszych przyczyn stanu rzeczy, czyli dramatycznego rozziewu między „wzrostem gospodarczym” a poziomem relacji społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem roli/sytuacji/miejsca kobiety we współczesnym świecie. Projekt wpisuje się w obchody 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce, ale na sytuację kobiet w Polsce twórcy patrzą także z perspektywy światowej, pokazując przykłady dyskryminacji, ale i pomysły na działania pozytywne.

Projekt jest otwarty – organizatorzy chcą pokazywać w przestrzeni zamkniętej, otwartej, jako pełnoformatowy spektakl, jako wyjątkową formę czytania performatywnego czy wreszcie rozbudowany performance. Po czytaniu, które będzie przybierać momentami kształt bardzo rozwinięty (wizualizacje, muzyka, kostiumy) Latający Cyrk Idei zaprasza na wspólny posiłek i omówienie czytania.

Performerzy:

Karol Formela – absolwent ASP w Poznaniu. Artysta interdyscyplinarny (malarstwo, rysunek, instalacje). Aktor, performer i współzałożyciel grupy artystycznej Onirycon. Kurator wystaw w Filharmonii Kaszubskiej.
Katarzyna Pastuszak – założycielka i prowadząca Teatr Amareya, tancerka i performerka
Kasia Ustowska – absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku (2008) oraz wydziału tańca współczesnego na University of Kent w Northern School of Contemporary Dance w Wielkiej Brytanii (2012). Magister w dziedzinie edukacji w tańcu współczesnym na Frankfurt University of Music and Performing Arts w Niemczech (2017). Współpracuje z Teatrem Dada von Bzdülöw i Teatrem Trans-Atlantyk. Współtworzy Fundację polka dot w Gdańsku. Realizuje autorskie prace, tworzy projekty artystyczne i edukacyjne w Polsce i za granicą. Prowadzi autorski program edukacji tanecznej w otoczeniu pedagogicznym Montessori.
Krystian Wieczyński – aktor Teatru Miniatura.

Realizatorzy:

Art Vyrzecky (Artur Wyszecki) – artysta multidyscyplinarny (filmowiec, fotograf, rzeźbiarz), absolwent ASP w Gdańsku, prowadzi Spichlerz Sztuki w Wejherowie
Magdalena Olszewska (Katarzyna Wysocka) – kierowniczka nowoczesnego chóru kobiet Chórraa (autorka scenariuszy i współreżyserka spektakli „Wszystkie kobiety Williama”, „Perfumeria Lady Makbet” i „8 scen z życia kobiety”), scenarzystka i reżyserka spektaklu „Baczyński. Apokalipsa”, prezeska i animatorka życia kulturalnego Fundacji Pomysłodalnia: „Śpiewający Aktorzy”, „Bliżej teatru”, „Teatr na nowe czasy”.
Katarzyna Pastuszak odpowiedzialna za choreografię/ruch sceniczny –  tancerka, reżyserka, choreografka, dyrektor artystyczna teatru Amareya & Guests. Teatrolog i animator kultury, wieloletnia badaczka tańca butō. W roku 1997 odbyła praktykę w Teatrze Znak, w latach 1999-2000 – w Teatrze Ekspresji Wojciecha Misiury, w latach 2000-2001 – w Teatrze „Cynada” Bożeny Eltermann, w roku 2003 – w Odin Teatret Eugenio Barby. Ukończyła skandynawistykę na Uniwersytecie Gdańskim i Wydział Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie. Stypendystka rektora Akademii Teatralnej oraz Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia naukowe (2005), wielokrotna uczestniczka międzynarodowych warsztatów tanecznych i teatralnych w Polsce i za granicą (m.in. w Gdańsku, Bytomiu, Poznaniu i Göteborgu).
Krzysztof Wojciechowski – solista Teatru Muzycznego w Gdyni. Multiinstrumentalista, kompozytor, nauczyciel w Studium Wokalno-Aktorskim w Gdyni, pasjonat muzyki etnicznej i kolekcjoner instrumentów perkusyjnych i dętych. Obecnie można go podziwiać m. in. w „Gorączce sobotniej nocy” (Tony Manero), „Notre Dame de Paris” (Clopin), „Chłopach” (Kowal), „Lalce” (subiekt Klein), „Avenue Q” (Żaczek), „Ghost” (Carl Bruner), „Skrzypku na dachu” (Perczyk). Wystąpił w spektaklu Fundacji Pomysłodalnia „This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy” (finalista Konkursu OFF 35 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, 2014).
Piotr Wyszomirski – koncept, reżyseria, selekcja i współedycja muzyki, produkcja.

O orgnaizatorze:

Piotr Wyszomirski – prosument kultury. Scenarzysta i reżyser filmów krótkometrażowych, spektakli teatralnych i widowisk muzycznych (m.in. „This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy”, „Być jak Charlie Chaplin”, „Pamiętajcie o wulkanach”, „Odlot. Szopka pomorska za 2015 rok”, „Szybki Kabaret Miejski: Peron”, „Ostatnia wieczerza). Aktywista Fundacji Pomysłodalnia, pomysłodawca wielu inicjatyw kulkturalnych (m.in. Kongres Kultury Pomorskiej).

Dołącz do wydarzenia na Facebooku >>