1 grudnia i 14 grudnia / Bardzo śmieszne dramaty mężczyzny i kobiety. Czytania performatywne

Bardzo śmieszne dramaty mężczyzny i kobiety – czytania performatywne

Częstotliwość: niestandardowo

1 grudnia 2018 godz. 18:00-19:30
Udręka Życia Hanoch Levin

14 grudnia 2018 godz. 19:00-20:30
Dramaty Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Wstęp wony. 

 

 

Przed nami cudowny świąteczny czas erupcji miłości, szczerości, bliskości, patrzenia sobie prosto w oczy, czyli ogólnie wielkiej szczęśliwości rodzinnej. Jednak bohaterowie bardzo śmiesznych dramatów jeszcze nie kupili choinki. Mają na głowie… uczciwość małżeńską! Jak pokazują statystyki:
1/10 par się kocha
3/10 par się rozumie
5/10 par się śmieje
9/10 par ma dramat w łóżku
Źródło: „Życie”.

Rita Jankowska i Bartosz Zimniak zapraszają 1 i 14 grudnia 2018 na dwa czytania performatywne dramatów izraelskiego autora Hanocha Levin’a oraz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, dwojga zupełnie z pozoru nie mających ze sobą nic wspólnego autorów.

Pierwsze są uznane i dostępne na rynku wydawniczym na całym świecie, a fakt istnienia tych drugich wywołuje zdziwienie.

Łączy ich sposób ironicznej narracji o relacjach i związkach międzyludzkich oraz rodzaj szalonego dystansu, który sprawia, że jesteśmy pochwyceni w przestrzeń wolności, a jednocześnie tęsknoty za prawdziwą bliskością.

Oby te dwa teatralne wieczory nie były jak świąteczne prezenty! Najczęściej bardziej dramatyczne niż śmieszne.
1 grudnia 2018, sobota, godz. 18:00
„Udręka Życia” Hanoch Levin
14 grudnia 2018, piątek, godz. 19:00
„Dramaty” Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Występują: Rita Jankowska, Bartosz Zimniak
Muzyka: Łukasz Plenikowski
Video-art: Bartosz Zimniak
Projekt graficzny plakatu: Agata A. Niedźwiadek

Biogramy:

Rita Jankowska – reżyserka, dramaturżka, aktorka, animatorka społeczna. Założycielka Teatru Błękitna Sukienka, w którym od 2011 do końca 2017 roku tworzyła i wystawiała autorskie sztuki teatralne. W latach 2015-2017 rezydentka i współtwórczyni WL4-Przestrzeni Sztuki w Gdańsku.
Ma na swoim koncie wiele projektów teatralno-społecznych w Gdańsku, zakończonych spektaklami z mieszkańcami i aktorami – amatorami. „Ora Ora Orana” ze społecznością Oruni, „Ballada o Idącej” z kobietami w Nowym Porcie, „Credo Lasu” z kobietami osadzonymi w areszcie śledczym Kurkowa 12, „Utwór o sąsiadach i stoczni” z mieszkańcami Stoczni, „Nasze królestwo jest stąd” oraz „Piąty Żywioł” z mieszkańcami Biskupiej Górki.
Jest autorką i reżyserką spektaklu stworzonego na 100-lecie praw kobiet pt. ”Trafiło je”, a także spektaklu z młodzieżą II LO „Charlie Wrzeszcz”, w ramach programu „Sieć Kultury”.
Dramaturżka na Festiwalu Teatru Dokumentalnego Sopot Non-Fiction 2016, „Krzyk ciszy” Dorota Androsz, Teatr Wybrzeże. Autorka i dramaturżka Czytania performatywnego dramatu „Cztery widzenia Charlesa” reż. Dorota Androsz, Teatr Wybrzeże/ na WL4-Przestrzeń Sztuki, 2017.
Stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury, 2016.
W 2016 otrzymała Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechnianie i ochronę kultury na rzecz mieszkańców Województwa Pomorskiego.
W 2018 otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska, dla najlepszej reżyserki na XX Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji Windowisko, za spektakl „Trafiło je”.

Bartosz Zimniak – urodzony w 1991 roku artysta intermedialny, wykorzystujący w swojej twórczości performance, instalacje, video-art oraz sztukę społecznie zaangażowaną. Porusza tematy związane z tożsamością, tradycją oraz polskością. Założyciel Otwartej Pracowni MEWKA w Nowym Porcie.
W 2013 roku ukończył Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Filozofia i Komunikacja Społeczna. Tytuł magisterski obronił na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na kierunku Intermedia. Obecnie jest doktorantem na Uniwersytecie Gdańskim.
Wybrane projekty:
Bazylika Mariacka „Zdrowaś Mario. Amen.”, Gdańsk 2015.
#diwa_przewodniczka, Festiwal Narracje, Gdańsk 2015.
Kaliskie Biennale Sztuki, performance „Mami”, 2017.
Parawaning Patriotyczny, Gdańsk 2018.
Parawan’80, Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk 2018.
Udział w spektaklu „Trafiło je” w reżyserii Rity Jankowskiej, na XX Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji Windowisk, Gdańsk 2018.
Wybrane nagrody i wyróżnienia:
Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne, 2016.
Finalista Konkursu Artystyczna Podróż Hestii, Warszawa 2016.
Laureat głównej nagrody na XIII Festiwalu Filmów Krótkometrażowych, Gdańsk 2018.

Łukasz Plenikowski – trójmiejski producent, wokalista, gitarzysta. Twórca onirycznej i organicznie brzmiącej elektroniki z bogatym ambientem i medytacyjnymi rytmami. Autor muzyki filmowej i teatralnej. W 2014 roku zadebiutował EPką „Intension”, wydaną na winylu przez francuską wytwórnię Eklektik Records. Z kolei „Otter Songs” z maja 2018 roku to pierwszy długogrający album muzyka. Na koncie ma współpracę m.in. z Anielą Gabryel (etiuda dokumentalna „Lecieć nie lecieć [2013]”) Anną Kuśmierczyk (filmy dokumentalne „Dewajtis [2013]”, „Tak daleko, tak blisko [2018]”), Dorotą Androsz (czytanie performatywne „Czterech Widzeń Charlesa Bronsona” [2017]) i Ritą Jankowską (spektakl „Charlie Wrzeszcz” [2018]).