21 maja / Kintsugi – japońska sztuka naprawiania złotem

21 maja  2018 r. / godz. 14:00 – 17:00

Kintsugi. Warsztaty naprawiania naczyń ceramicznych japońską metodą klejenia złotem

Informacje i zapisy: kintsugi@wp.pl

Naprawianie w dzisiejszych czasach to prawdziwa sztuka i wysoko ceniona umiejętność. Natomiast w Japonii naprawianie starych przedmiotów jest częścią zakorzenionej w kulturze filozofii. Zapraszamy na warsztaty naprawiania ceramicznych naczyń japońską metodą kintsugi – po raz pierwszy w Gdańsku!

 

Kintsugi – to sztuka, która jest częścią japońskiej filozofii życia zwanej wabi-sabi – „piękna rzeczy niedoskonałych”. Wabi-sabi to wszystko, co swoimi śladami znaczy upływający czas – może to być też stłuczona filiżanka naprawiona metodą kintsugi, czyli klejenia złotem. Japończycy wierzą, że kontakt z rzeczami, które są stare i fizycznie niedoskonałe, daje nam możliwość przeżywania zdrowej dla ducha melancholii.

Warsztaty naprawiania naczyń ceramicznych i kamionkowych japońską metodą klejenia złotem poprowadzi Aleksandra Barczak. Przedtem jednak będziemy mieli okazję wysłuchać krótkiej prelekcji o japońskiej kulturze. Głos zabierze dr Monika Ksieniewicz, która spędziła 2 lata w Japonii – najpierw na studiach w Tokio, a potem jako wykładowczyni Global Studies w Kobe College.

Więcej o tej technice oraz co w niej inspiruje artystów i projektantów można znaleźć na stronie prowadzącej Olki Barczak: https://www.collageblog.pl/blog/sztuka-naprawiania

Uwaga: prosimy zabrać swój ulubiony jednak nieznacznie uszkodzony przedmiot ceramiczny, który będzie naprawiany w trakcie warsztatu.

O prowadzącej:

Aleksandra Barczak – jest architektem wnętrz, design coachem, mieszka w Krakowie. Na co dzień razem z mężem prowadzi pracownię projektową 3BStudio – projektuje hotele, restauracje, biura i inne obiekty użyteczności publicznej już od 12 lat.  O sobie mówi: „ Projektowanie to nie tylko mój zawód, ale zdecydowanie styl życia”. Jest autorką bloga Collage Blog.

O organizatorce: 

Monika Ksieniewicz-Mil – przez dziesięć lat zajmowała się sprawami społecznymi w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Stałym Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej w Brukseli i Kancelarii Premiera. Stypendystka rządów Japonii, USA i Belgii. Przez rok wykładała Global Studies w Kobe College. Obecnie pracuje w Biurze Obszaru Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot.