20 kwietnia / Strefa Sztuki: warsztaty witrażu

20 kwietnia 2018  r. / godz. 16:00 – 19:00

Strefa Sztuki. Przystanek Starówka: warsztaty witrażu

Informacje i zapisy: katarzyna@linedesign.pl 

Marek Średniawa i Katarzyna Podhajska-Średniawa zapraszają na warsztaty rzemiosła artystycznego. Tym razem poznamy tajniki witrażu! Warsztaty potrwają 3 godziny, obowiązują zapisy.

Warsztaty są dla osób, które chcą doświadczyć gry światła, magii przezroczystych kolorów i poznać technikę pracy z dość kapryśnym materiałem, jakim jest szkło – zapraszają organizatorzy.

Technika witrażu znana jest od starożytności, szczególnie rozpowszechniona była w średniowieczu, rozwinęła się w sztuce gotyckiej. Renesans witrażownictwa nastąpił na przełomie XIX i XX wieków w sztuce secesji. Dziś również wykonuje się w tej technice piękne elementy dekoracyjne.

Podczas warsztatów uczestnicy poznają tajniki witrażu oraz z niewielką pomocą instruktorki wykonają własnoręcznie małą formę witrażową – biżuterię lub zawieszki na okno. Katarzyna Podhajska-Średniawa przed warsztatami przypomni o zasadach bezpieczeństwa pracy i sposobu jej organizacji, a także wprowadzi w teorię. Wiedza ta przyda się podczas samodzielnego projektowania swoich wyrobów.

Organizatorzy zapraszają na warsztaty wszystkich chętnych niezależnie od wieku, również osoby z niepełnosprawnościami. Warsztaty są skierowane do osób początkujących, które chcą poznać podstawy techniki witrażu.

Organizator: 

Marek Średniawa – doktor habilitowany sztuki, profesor nadzwyczajny ASP w Gdańsku, projektant wzornictwa. Od początku XXI wieku zwolennik koncepcji projektowania tylko tego, co jest konieczne. Zajmuje się metodyką projektowania i ergonomią w projektowaniu. Członek zarządu Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych. Ekspert PARP w programach POPW i POiR. Członek 19. grupy roboczej Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. Ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej w dziedzinie Sztuk Plastycznych.

O prowadzącej:

Katarzyna Podhajska-Średniawa to certyfikowany Tłumacz-Przewodnik Osób Głuchoniewidomych. Od 2014 aktywnie współpracuje z Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym jako instruktor i tłumacz-przewodnik a od 2016 z Fundacją Hellen Keller. Od 1992 roku zrealizowała kilkaset projektów z zakresu grafiki użytkowej, oraz z obszaru wzornictwa przemysłowego i architektury wnętrz. Posiada warsztat do witrażu, ceramiki (wraz z piecem ceramicznym) i tkactwa (krosna) oraz znajomość w/w technik. Przygotowała z sukcesem wielu młodych ludzi do egzaminów wstępnych na Akademię Sztuk Pięknych z zakresu rysunku, malarstwa oraz zadań przedmiotowych z architektury wnętrz i wzornictwa przemysłowego.