13 kwietnia / Kultura dla każdego w kameralnej przestrzeni Gdańska – recital skrzypcowy

13 kwietnia 2018 r. / godz. 19:00-20:30

Kultura dla każdego w kameralnej przestrzeni Gdańska – recital skrzypcowy. Prezentacja utworów, których kompozytorami są m.in.: Jan Sebastian Bach; Henryk Wieniawski; Niccolò Paganini.

Wstęp wolny.

Dlaczego na koncercie odczuwamy więcej, niż słuchając tej samej muzyki za pomocą multimediów? Dlaczego muzyka kameralna zachwyca przez pokolenia? Odpowiedzi między innymi na te pytania chce udzielić dwoje utalentowanych młodych wirtuozów skrzypiec: Pani Kaya Kotarska i Pan Adama Suska. 

W ramach Otwartego IKM można będzie wysłuchać utworów skomponowanych na skrzypce przez największych światowych kompozytorów: J. S. Bacha, N. Paganininiego oraz H. Wieniawskiego (w repertuarze: J.S. Bach – Partita II d-moll BWV 1004, J.S. Bach – Sonata II a-moll BWV 1003; I Grave / II Fuga, N. Paganini – Kaprys 23 op.1, N. Paganini – Kaprys 10 op.1, N. Paganini – Kaprys 7 op.1, H. Wieniawski – Kaprys 2 op.10).

Muzycy przeniosą słuchaczy w magiczny świat dźwięków i pozwolą się zrelaksować i rozmarzyć. Będzie to też okazja bliżej poznać utwory z repertuaru oraz porozmawiać o muzyce z artystami przy dobrej herbacie. Koncertowi będzie towarzyszyć prelekcja, która przybliży historię utworów: daty powstania, okoliczności, anegdoty z życia kompozytorów, ich dorobek artystyczny.

REPERTUAR:

KAYA KOTARSKA:
J.S. Bach – Partita II d-moll BWV 1004
N. Paganini – Kaprys 23 op.1
N. Paganini – Kaprys 10 op.1

ADAM SUSKA:
J.S. Bach – Sonata II a-moll BWV 1003; I Grave / II Fuga
N. Paganini – Kaprys 7 op.1
H. Wieniawski – Kaprys 2 op.10

O prowadzących:

Kaya Kotarska, lat 16, ur. w Elk Grove Village w StanachZjednoczonych. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat. Umiejętności rozwijała w klasie skrzypiec p. Moniki Osmolińskiej, p. Jakuba Kosmala, p. Mariusza Zielińskiego. W przyszłym roku Kaya ma nadzieję kontynuować edukację muzyczną pod kierunkiem prof. Jana Staniendy w Warszawie. Kaya brała udział w lekcjach mistrzowskich prof. Jana Staniendy, prof. Bartosza Bryły, prof. Piotra Tarcholika, prof. Krzysztofa Jakowicza i Nuno Soaresa. Ponadto, muzyczną edukację wzbogaca uczestnicząc w wielu warsztatach muzycznych.

Kaya z sukcesami uczestniczyła w wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym w Toruniu, Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Vivaldi 337 w Wieliczce, Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków ‘Będę wirtuozem’ w Krakowie, Ogólnopolskim Festiwalu Skrzypcowym w Kielcach, Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. Ph. Telemanna, Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Jadwigi Kaliszewskiej czy Ogólnopolskim Konkursie ‘Talenty skrzypcowe’ w Poznaniu.

Adam Suska – lat 17. Naukę gry na instrumencie, w klasie skrzypiec, rozpoczął w Gdańsku. W 2012 roku ukończył Szkołę Muzyczną I stopnia z oceną celującą. Do roku 2017 uczył się w klasie skrzypiec u Anny Podhajskiej. W bieżącym roku kształci się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Z. Brzewskiego w Warszawie. Nauczycielem Adama jest prof. dr hab. Magdalena Szczepanowska.  Adam jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Brał udział w kursach mistrzowskich w kraju tj. w: Łańcucie, Kołobrzegu, Gdańsku, Krakowie jak i poza jego granicami: Słowacji, Niemczech, Belgii, Danii czy Islandii.

Był dwukrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Gdańska. Otrzymał stypendia: Marszałka Województwa Pomorskiego oraz w 2017 roku,  wsparcie Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska „Młody Gdańszczanin”. Ponadto otrzymał stypendium „Drzwi do Kariery”.  Adam jest również stypendystą Rotary Club Gdańsk-Sopot-Gdynia. W 2017 roku występował publicznie w sali koncertowej w Żilinie na Słowacji, w sali balowej Zamku w Łańcucie, w sali koncertowej Konserwatorium Muzycznego w Bratysławie, w Auli „Florianka” Akademii Muzycznej w Krakowie. Brał udział w koncertach organizowanych: dla Radia Kopenhaga w Danii, Royal Albert Hall w Londynie, festiwalu Wratislavia Cantans we Wrocławiu, Festiwalu Szalone dni Muzyki w Warszawie. Występował jako finalista masterclasses w sali koncertowej Konserwatorium w Bratysławie na Słowacji.

Organizator: Beata Futyma-Suska